GeriDünya Anka’nın 7 dakikası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anka’nın 7 dakikası

Anka’nın 7 dakikası
refid:9017284 ilişkili resim dosyası

NASA’nın yeni uzay aracı Phoenix (Anka Kuşu), yarın Mars’a inişe geçecek. Ancak Mars’ın cehennemi andıran atmosferinde 7 dakika sürecek olan iniş yolculuğu, NASA’daki uzmanlara da cehennem dakikaları yaşatacak.

Phoenix’in uzmanları bu kadar ürkütmesinin nedeni, çok uzun süreden bu yana ilk kez "motorlu iniş" yapacak olması. En son 1976 yılında Viking 2 uzay aracı Mars’a motorlu iniş yapmıştı. Kritik alçalma işlemi öncesinde nefesler tutulurken Phonix, yarın sabaha karşı Kızıl Gezegen’in kuzey kutbundaki "Yeşil Vadi" adı verilen geniş bir düzlüğe inecek. İniş safhasının özellikle son 7 dakikası için büyük endişe taşıyan NASA uzmanları, Phoenix’in Mars’a inişinin son 14 dakikasında 26 kritik manevra için roketleri ateşleyeceklerini ve görevin tamamlanabilmesi için bunların her birinin başarıyla yerine getirilmesi gerektiğini belirttiler. Mars’ın atmosferine girdikten sonra, sürtünme yüzünden hızı azalmaya başlayacak olan Phoenix, paraşütünü açarak iyice yavaşlayacak.

Mikrobik yaşam arayacak

Son olarak, roketlerini hızını saatte 8.6 km’ye düşürünceye dek ateşleyecek ve böylece bir ilki başarmaya çalışacak. Daha önceki uzay araçları, inişi yavaşlatmak için hava yastığı kullanmışlardı. Phoenix, indiği bölgede, bir zamanlar mikrobik yaşam için uygun koşullar olup olmadığını inceleyecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle