GeriDünya Amerikan vetosuna Filistin’den tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerikan vetosuna Filistin’den tepki

Amerikan vetosuna Filistin’den tepki

FİLİSTİN Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, ABD’nin, Filistin halkı için koruma talep eden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tasarısını veto etmesini, “ahlaki çöküş ve siyasi körlük” olarak nitelendirdi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’da yer alan habere göre, Maliki, Filistin diplomasisinin, İsrail saldırılarının sorgulanması, suçluların hesap vermesinin garanti altına alınması ve Filistin halkına yönelik adaleti sağlamak için tüm imkanlarıyla çalışacağını belirtti. Riyad el-Maliki, “(ABD’nin BM Daimi Temsilcisi) Nikki Haley’in vetosu, ABD’nin yeni bir ahlaki çöküşü, gerçeklikten uzak siyasi bir körlüktür” ifadesini kullandı.

 

ABD’NİN TASARISI DA GEÇMEDİ
ABD, Kuveyt tarafından sunulan ve Filistin halkı için koruma talep eden BMGK tasarısını önceki gün veto etmişti. Tasarıya, Kuveyt, Bolivya, Çin, Fildişi Sahili, Ekvator Ginesi, Fransa, Kazakistan, Peru, İsveç ve Rusya destek vermiş, konseyin daimi üyelerinden İngiltere ve geçici üyelerinden Polonya, Hollanda ve Etiyopya ise çekimser kalmıştı. ABD’nin, Hamas’ın kınanmasını istediği karşı tasarısı da gerekli 9 oya ulaşamadığı için kabul edilmemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle