GeriDünya Amerikan şirketleri ilk kez KKTC’de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerikan şirketleri ilk kez KKTC’de

ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Amer Kayani ile aralarında Microsoft ve Oracle gibi büyük Amerikan şirketlerinin Türkiye temsilcileri, erken seçimler öncesinde yatırım imkanlarını araştırmak üzere KKTC’ye giderek Kıbrıslı Türk işadamlarıyla doğrudan temaslarda bulundu.

KKTC’ye uygulanan izolasyonun kaldırılmasını amaçlayan Ataşe Kayani, ticari ziyaretlerin artarak devam edeceğini açıkladı. Kıbrıs Rum yönetiminin resmen protesto ettiği ziyarete 12 Amerikan şirketi katıldı. Heyet Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nda temaslarda bulundu. Amerikalı Ticaret Ataşesi Kayani, KKTC’de McDonalds’ın gibi büyük Amerikan şirketlerinin şube açması önünde engel kalmadığını belirtti. Konuk heyet üyeleri, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Sanayi Odası yetkilileri ile temaslarda bulundu, Türk işadamlarıyla işbirliği yolları aradı. ABD Şirketleri Başkanı Halim Neyzi’nin de katıldığı bir günlük gezide, Fedex’ten Serdar Yavaşa, Cushman&Wakefield’dan Rahşan Cebe, Dünya Ticaret Merkezi’nden Hasan Çolak, Oracle’dan Gürhan Kalelioğlu, Comsat’tan Songül Dağdelen, GMT’den Ahmet Yılmaz ve Eren Kale, Webster ve El Paso’dan Adnan Tan, Microsoft’tan Ekrem Yener ve Amerikan Express’ten Kaşif Atun yer aldı.

Başbakan Erdoğan, ziyareti çok olumlu bulduğunu belirterek, ‘Bunu Avrupalı dostlarımız da yerine getirmeli, çünkü bizlere verilmiş sözleri var’ dedi.

ABD Ticaret Ataşesi, Ercan Havaalanı’nda

Amerikan şirketlerinin Türkiye temsilcileri, iş olanaklarını araştırmak amacıyla KKTC’ye geldi. ABD’nin Ticaret Ataşesi Amer Kayani başkanlığındaki heyet, Ercan Havaalanı’nda KKTC Ticaret Odası Başkanı tarafından karşılandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle