Dünya Haberleri

DÜNYA

  Amerikan kiliselerinde Türkiye tanıtımı

  Hürriyet Haber
  02.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin Washington Kültür ve Tanıtma Müşaviri Mesut Özbek, Amerikalıların inanç turizminde Türkiye’ye büyük ilgi olduğunu belirterek, “Amerikalılar, Hıristiyanlık kalıntılarını Yunanistan’da göreceklerini zannediyor, ama Türkiye’ye gelince bir bakıyorlar ki asıl kalıntılar burada” dedi.Özbek, inanç turizmi açısından Türkiye’nin Amerikalıları cezbedecek çok önemli tarihi değerlere sahip olduğunu, ancak bunların ABD’de yeterince bilinmediğini de ifade etti.

  Mesut Özbek, Amerikalı turistlerin Türkiye’yi görünce şaşırdığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  İnanç turizmi artacak

  “Kruvaziyer turlarına katılan Amerikalılar, Akdeniz çanağında sırasıyla İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’ye geliyor. Yunanistan’a geldiği zaman Roma, Bizans ve Hıristiyanlık kalıntılarını burada göreceklerini zannediyorlar, ama Türkiye’ye gelince bir bakıyorlar ki asıl kalıntılar burada. Bir-iki hafta geliyorlar, hatta Kanada’dan üç ay gelip Türkiye’de kalanlar var. İnanç turizminde Türkiye’ye müthiş bir ilgi var.”

  Washington Kültür ve Tanıtma Müşaviri Özbek, Türkiye’nin deniz-kum-güneş turizmi potansiyelinin Amerikalıların ilgisini pek fazla çekmediğini, önümüzdeki yıllardaki tanıtımlarda esas olarak inanç turizmine ağırlık vereceklerini söyledi. Özbek şunları kaydetti:

  “Düşüncemiz, Türkiye’de inanç turizmini anlatan bir web sitesi hazırlamak ve bunun linkini kiliselerin internet sitelerine vermek. Böylelikle, inanç turizmine ilgi duyan Amerikalı turistleri Türkiye’ye seyahate çekmeyi hedefliyoruz. Ayrıca halkla ilişkiler ajansları ve Bakanlığımız aracılığıyla bu konudaki dergi ve gazetelerin yazarlarını Türkiye’de ağırlamayı planlıyoruz.”

  ABD turizminde en hızla büyüyen ülke Türkiye

  ABD Seyahat ve Turizm Endüstrisi Bürosunun verilerine göre, Amerikalılar, yurt dışı seyahatlerinde özellikle Avrupa kıtasını tercih ediyor. Türkiye ise Amerikalıların en fazla tercih ettiği ülkeler arasında 24’üncü sırada yer alıyor. Ancak son iki yılda Amerikalıların seyahat ettiği ülkelerde daralma meydana gelmesine karşın, Türkiye’ye gelen turistlerin sayısı yüzde 48 oranında arttı. Türkiye, ABD turizm pazarında büyüme hızı en fazla olan ülke oldu. Dünya Turizm Büroları Müdürlüğü de Türkiye’yi Avrupa’daki 5 popüler destinasyon arasında gösterdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı