GeriDünya Amerikalılar ile Yakut Türkleri akraba çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerikalılar ile Yakut Türkleri akraba çıktı

Amerikalılar ile Yakut Türkleri akraba çıktı
refid:8289608 ilişkili resim dosyası

Araştırmacılar, yeni DNA çalışmalarında, Sibirya'daki Yakutlarla (Türk kökenli halk), yerli Amerikalılar arasında yakın akrabalık bulunduğunu ortaya koydu.

Stanford Üniversitesinden Richard M.Myers başkanlığındaki ekibin,  Science (Bilim) dergisinin bugünkü sayısında yayımlanan çalışmasında, dünya  çapında insanların yeni genetik analizlerinin modern insanın Afrika'dan  yayıldığı teorisine ek kanıtlar sunuldu.

Çalışmada, 51 halktan 938 kişinin genetik ayrıntıları incelenerek,  insanların nasıl benzer ya da farklı olduğunun kanıtı ortaya konuldu.

Araştırma ekibi, her DNA örneğinde 650 bin kesitteki varyasyonlara  bakarak, insanlar arasındaki benzerlikler ve farklılıklara ilişkin daha  önceki verilerden daha fazla ayrıntı elde ettiklerini kaydetti.

Araştırmacılar, bilim adamlarının uzun süredir, modern insanın ilk önce  Afrika'da ortaya çıktığı ve oradan dünyanın diğer bölgelerine yayıldığı  teorisini kabul ettiğini ve yeni gen analizlerinin de bu teoriyi güçlü  biçimde desteklediğini belirtti.
       
YAKUT TÜRKLERİYLE YERLİ AMERİKALILAR YAKIN AKRABA ÇIKTI
       
Çalışmada ortaya çıkan vurucu bulgulardan biri de Sibirya'da yaşayan  Yakut Türkleriyle Meksika, Orta Amerika, Kolombiya ve Brezilya'da yerli  halklar arasında bulunan genetik benzerlikler oldu.

Yakutlar ile Amerika'da akrabalıkları bulunan yerli halklara Orta  Amerika'da Mayalar, Brezilya'da Surui ve Karitiana'ların dahil olduğu  belirtildi.

Araştırmacılar, Sibirya'daki Yakutlarla (Türk kökenli halk), deniz  seviyesinin daha alçak olduğu dönemde kara köprüsü üzerinden Sibirya'dan  geçtiklerine inanılan yerli Amerikalılar arasında yakın akrabalık  bulduklarını belirttiler.

Bulguların, insanların Amerika'ya muhtemelen 12 bin ila 30 bin yıl önce  var olan kara köprüsüyle Bering Boğazını geçerek Sibirya'dan göçtüğü  teorisine uygun olduğuna işaret ediliyor.

Daha önceki araştırmada, Yakutlarla Amerikalılarda benzersiz bir genetik  mutasyon bulunarak genetik bağlantının ortaya konulduğu, ancak yeni  bulgularda daha derin genetik bağlantı ortaya çıktığı belirtiliyor.

Çalışmada ayrıca, Orta Doğuluların atalarının izini hem Afrika'da hem de  Avrupa'da sürebileceğini, çünkü Orta Doğu'nun iki bölge arasındaki ileri  geri hareketlerde bir köprü oluşturduğu ifade edildi.

Araştırma, Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından da desteklendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle