GeriDünya Amerikalı yetkiliden S-400 açıklaması: ABD de sorunun parçası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerikalı yetkiliden S-400 açıklaması: ABD de sorunun parçası

Amerikalı yetkiliden S-400 açıklaması: ABD de sorunun parçası

Trump yönetiminin Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Heather Wilson, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzesi almasının NATO ittifakı açısından bir sorun teşkil etmediğini düşündüğünü söyledi. Wilson, ABD’deki ihracat sınırlamalarının müttefikleri başka satıcılara yönelttiğine işaret ederek “Bazen ABD de sorunun bir parçası” ifadesini kullandı.

ABD Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Heather Wilson, Türkiye’nin S-400 füzesi almasının NATO ittifakı açısından bir sorun teşkil etmediğini ve ülkesinin de Ankara’nın Rus S-400 sistemi almasına ilişkin sorunun bir parçası olduğunu söyledi.

Wilson, Washington merkezli Atlantik Konseyi’nin düzenlediği “ABD İttifaklarını Güçlendirme” başlıklı panelde konuştu. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri almasına ilişkin bir soruya yanıt veren Wilson, konuyla ilgili operasyonel kaygılarının olduğunu ve bunun dışişleri ile savunma bakanlıkları nezdinde Türkiye ile görüşüldüğünü ifade etti.

TÜRKİYE İLE GÖRÜŞÜYORUZ
Wilson, şu değerlendirmede bulundu: “Özellikle de gelişmiş savaş uçaklarının Türkiye’de konuşlu olduğu yer bakımından operasyonel sorunlar var. Onlar NATO ittifakı içinde ve aynı zamanda ABD uçakları var, F-35’ler gibi. Türkiye F-35 ortağı ancak onların bu uçakları S-400’lere yakın bir yerde tutmasını istemeyiz. Görüşmeler sürüyor ve Türkiye bu uçakları teslim almadan bu sorunun çözüleceği konusunda umutluyum.”

BİLGİ NOTU: ABD’de İsrail’in bölgedeki askeri üstünlüğüne zarar verecek bir silah satışı konusunda sınırlama bulunduğundan dolayı birçok Arap ülkesi insansız hava araçlarını Çin’den alıyor. Türkiye de S-400 alımına, ABD’nin Patriot füzelerini vermemesini gerekçe gösteriyor.

ÖZELEŞTİRİ YAPTI
“Türkiye’nin S-400 alması NATO ittifakı içerisinde bir sorun teşkil eder mi” sorusuna Wilson, şu yanıtı verdi: “Hayır, öyle düşünmüyorum. Müttefiklerimizin NATO ile ortak çalışacak ve tehdit teşkil etmeyecek ekipman almasını istiyoruz. Bu durum başka yerlerde de var. Bazen ABD de sorunun bir parçası. Örneğin, insansız, uzaktan kumandalı hava araçları isteyen bazı müttefiklerimiz var. İhracat sınırlamalarından dolayı biz onlara satamıyoruz. Onları Çin yapımı İHA ve keşif araçlarını almaya zorlayan bir duruma sokuyoruz. Bu sorunlara neden oluyor.” 

Wilson, ABD’nin bu konuda müttefiklerine yardımcı bir ortak olması ve ekipman taleplerini karşılayacak şekilde ihracat sınırlamalarını ayarlaması gerektiğini kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle