Dünya Amerikalı bankacıya 3 yıl 4 ay hapis cezası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerikalı bankacıya 3 yıl 4 ay hapis cezası

İsviçreli yatırım bankası UBS'te yıllarca çalışan Amerikalı bankacı Bradley Birkenfeld, Amerikalı zengin müşterilerinin vergi kaçırmasına aracılık etmek suçundan 3 yıl 4 aylık hapis cezasına çarptırıldı.

Amerikan Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Haziran 2008'de suçunu itiraf eden Bradley Birkenfeld'in başta Amerikalı bir emlak yatırımcısının 7,2 milyon dolar vergi borcunu ödememesine yardımcı olduğunun saptandığı belirtilirken, Amerikalı bankacının müşterilerini nakit para ve diğer değerli varlıklarını İsviçre'de kasaya koymaya ya da İsviçre'deki hesaplarını kullanarak mücevher, sanat eseri ve lüks eşyalar almaya teşvik ettiği de kaydedildi.

Dava süresince 5 yıl hapis cezası alması beklenen eski bankacının Florida'daki Federal mahkemede 3 yıl 4 ay hapse mahkum edildiği belirtildi.

Bu bankacı, aynı zamanda İsviçre bankaları aracılığıyla yapılan vergi kaçakçılığının engellenmesine yönelik ABD'de yürütülen bir soruşturmanın da kilit tanığıydı.

15 milyar dolarlık bir vergi davasının gizli tanığı ve muhbiri olan 43 yaşındaki Bradley Birkenfeld 2001-2006 arasında UBS'te çalışmıştı. Birkenfeld'in verdiği bilgilerle sayesinde, bankanın zengin Amerikalı müşterilerini vergi ödemekten kurtarmak için nasıl fırsatlar sunduğu, bankacıların, müşterilerine mücevher veya sanat eseri alırken danışmanlık yapmakla kalmadığını, aynı zamanda yurt dışında satın aldıkları elmasları diş macunu tüplerinin içine saklayarak nasıl kendi ülkelerine sokacaklarını bile öğrettikleri ortaya çıkmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle