Dünya Haberleri

DÜNYA

  Amerika'dan çifte stardart

  Hürriyet Haber
  31.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÇİN Devlet Başkanı Jiang Zemin'in ABD ziyareti ‘Büyük bir başarıyla’ sürüyor. İnsan haklarının ‘yılmaz bekçisi’ ABD’nin, Çin gibi muazzam bir pazarı elinden kaçırmamak için ‘çifte standart’ uygulayarak, Çin'deki korkunç insan hakları ihlallerini gözardı etmesi dikkatleri çekti.

  21 pare top atışıyla karşılanan Zemin ile ABD Başkanı Clinton arasında dün Beyaz Saray'da yapılan görüşmede önemli anlaşmalar sağlandı. Çin'in nükleer silah programlarını geliştiren ülkelere yardımını durduracağı konusunda güvence vermesi üzerine Clinton, Amerikan şirketlerinin Çin'e sivil amaçlı nükleer malzeme satışına yeniden izin verilebileceğini söyledi. Amerikan şirketlerinin sabırsızlıkla bekledikleri karar, önümüzdeki 20 yıl için 50 milyar dolarlık (9 katrilyon) bir pazar açacak. Clinton anlaşmayı ‘Zafer!’ olarak niteledi. Ayrıca Çin, Boeing'ten 3 milyar dolar (545 trilyon) karşılığında 50 uçak alacak.

  Zemin, ABD'de insan hakları savunucularının protestolarına uğradı. Gösteride, Amerikalı ünlü aktör Richard Gere de konuştu. Richard Gere gösteride yaptığı konuşmada, Çin'in 50 yıllık politikasında hiçbir değişiklik olmadığına dikkat çekti. Gere, Çin yönetiminin, sadece uzlaşma ve diyalogdan söz eden Dalay Lama'nın gözünü korkutmaya çalıştığını söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı