Dünya Haberleri

DÜNYA

  "Amerika'da okuyan evladım acaba ne yapıyor"

  Doğan ULUÇ
  25.05.2010 - 21:26 | Son Güncelleme:

  ''Amerikan Rüyası'' yalnızca yoksulların değil varlıklı ailelelerin çocuklarının da düşlerini süslüyor. Yerkürede milyonlarca genç her ne pahasına olursa olsun kapağı Amerika'ya atmaya uğraşıyor. Televizyon dizileriyle Amerika'yı tanımış, kimi iyi eğitim görmek, kimi modası, müziği, eğlencesi, özgür ve refah içindeki yaşantısına özenerek Yeni Dünya'ya gelmek istiyor.

  New York'ta turist uğraklarında yabancı gençlere ''Niye geliyorsunuz buraya? Avrupa'da pek çok ilginç şehir var, üstelik seyahat daha az masraflı?'' dediğimde sorumu cahilce bulmuş gibi alaylı bir tebessüm yayılıyor çehrelerine. Ama cevapları da hazır:''Big Apple'' ( New York'un sembolü) gibisi yok. Herşey burada. New York tüm şehirlerin rahatça 20 yıl önünde. Her yenilik burada.''

  Arada bir, daha uzun soluklular çıkıyor, müzik, edebiyat, bilim, teknoloji, sinema, moda, sanat gibi değişik alanda başarıya ulaşmış kişilerin de New York'a gelip yerleştiğini isim vererek anlatıyorlar. ''Carnegie Hall'de konser veremeyen başarısız bir müzisyendir. Madison Square Gardens ise süper oyuncular için dahi tapınaktır.'' Bu iki lokal de başdöndürücü kentin merkezinde.

  Kimler nasıl, hangi yoldan Amerika'ya ve çoğunlukla New York'a geliyor derken işe öğrencilerden başlıyoruz. Yabancı gençler yaz tatillerinde dil eğitimi görmek, az ücretli işlerde çalışmak için öğrenci mübadelesi programlarıyla geliyor. ABD Göçmen Dairesi'ne göre 2009'da iki mübadele programıyla Amerika'ya gelen öğrenci sayısı 700 bin civarında. Yaz aylarında Göçmen Dairesi 313 bin 597 yabancı öğrenciye J-1 vizesiyle giriş imkanı sağlamış, 52 bin 270 kişiye de vize vermemiş.

  Bir de F-1 vizesi var. Geçen yıl 331 bin 208 öğrenciye bu vize verilmiş, 146 bin 572 vize başvurusu ise geri çevrilmiş. 1.6 milyar nüfuslu Çin, 24 bin 111 J-1 ve 81 bin 842 F-1 vizeleriyle ABD'ye en fazla öğrenci gönderen ülke. Türkiye 11 bin 085 (J-1) 6 bin 198 (F-1) ile altıncı sırada.

  Ama vizesi dolan yabancı öğrencilerin hepsi memleketine dönmüyor. Sayıları 2.3 milyon. Amerika gerçekten düşlere geçecek kadar cazip mi? Gittiğine, gideceğine pişman olan yok mu? Olmaz olur mu? Bu konuyu işleyen yazar Reuven Blau mübadele programlarının kız ve erkek öğrencilerinin sefil yaşamlarını dile getiriyor. 19 yaşındaki Rus genci Dimitry Fursov parlak düşler peşinde geldiği Amerika'da bir kaç hafta sonra öldürüldü. Programda vaat edilen eğlence parkı, lokanta, otellerde iş bulamayan Dimitriv kısa süreyle bisiklet taksi şoförlüğü yaptı, metrolarda saksofon çaldı, tek bir odayı üç arkadaşıyla paylaştı. Kazancı masraflarını karşılamadı. 2008 ortasında bir gece Long İsland'da bilardo oynarken bir kıza takıldı. Christian Estevez kız arkadaşıyla konuşan Dimitry'nin ilkin boynunu sonra kafasını bir bilardo sopasıyla kırdı. Genç Rus bilardo salonunda can verdi. Estevez iki gün süren duruşma sonunda 25 yıl hapse mahkum oldu.

  İlle,başarılı olana kadar kalacağım diyenler benzin istasyonu, bulaşıkçılık işlerinde asgari ücretin altında parayla çalıştırıyorlar. Erzak odasında, benzincide tezgah altında geceliyorlar. Aralarında uyuşturucu taşıyıcılığı yapanlar da var. Dimitry gibi Portland merkezli bir mübadele programına 1000 dolar ödeyerek Amerika'ya gelen Kazakistan'lı bir kız öğrenci parası kalmayınca oto terminalinde gecelediğini, okul parasını ödemek için striptiz dansözlüğü yaptığını itiraf ediyor.

  New York milletvekili Peter King mübadeleyle gelen yabancıların ciddi bir güvenlik sorunu yarattığına işaret ederek ''Hükümetin vizesi dolanları tesbit etmeli, ülkelerine dönmelerine yol göstermeli. Aksi halde işi-gücü olmayan bu öğrencileri teroristler kullanmaya çalışacaklar.'' diyor.

  Evlatları Amerika'da eğitime gitmiş ailelelerin de arada bir ''Oğlum, kızım ne yapıyor şimdi acaba?'' diye merak etmelerinde yarar var.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı