GeriDünya Amerika Saddam için zorluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerika Saddam için zorluyor

Kuveyt'in Irak petrolü çaldığını savunan ve Suudi Arabistan hava sahasına askeri uçağını sokan Irak ile ABD arasında tansiyon iyice yükseldi. Karşı atağa geçen Amerikan yönetimi, Irak lideri Saddam Hüseyin ve üst düzey yardımcılarını uluslararası mahkemeye göndermeye hazırlanıyor.

ABD'nin savaş suçlarından sorumlu büyükelçisi David Scheffer, Ortadoğu Enstitüsü ve Irak Vakfı tarafından düzenlenen toplantıda, "bizim bir numaralı hedefimiz, Saddam Hüseyin ve Irak rejimi liderliğinin Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanması ve cezalandırılmasıdır" dedi.

Scheffer, Saddam'ın yargı önüne çıkarılmasına karşı uluslararası bir direniş olduğunu kabul ederken, eğer Saddam'ı yargı önüne çıkarmak mümkün olmazsa, Irak liderinin ulusal bir mahkemede yargılanmasının yollarına bakılacağını söyledi.

Büyükelçi Scheffer, Saddam'ın İran - Irak savaşında kimyasal silah kullanarak 5 bin kişiyi öldürmek ve 1988'de Halepçe'de kimyasal silahlarla pekçok sivilin katledilmesinde sorumlu olduğunu ve bunun için hasap vereceğini söyledi.

Saddam ile birlikte bu suçları paylaşarak yargılanması gereken suç ortaklarının 12 kişi ve aralarında Başbakan yardımcısı Tarık Aziz, Saddam'ın kuzeni, "kimyasal Ali" lakaplı Ali Hasan El-Mecid, Saddam'ın oğulları Uday ve Kusay'ın da bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle