GeriDünya Amerika, İsrail’e ‘özel’ F-35 veriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerika, İsrail’e ‘özel’ F-35 veriyor

Amerika, İsrail’e ‘özel’ F-35 veriyor
refid:13035052 ilişkili resim dosyası

ABD Yönetimi, son teknoloji ürünü çok amaçlı savaş uçağı F-35’in, İsrail yapımı sistem ve silahlarla kullanılmak üzere Tel Aviv’e satılmasını onayladı.

9 ülkenin beraber geliştirdiği ‘Ortak Saldırı Uçağı’nı Türkiye yazılım kodlarıyla birlikte satın almak istemiş, ABD ise buna izin vermemişti.

Reuters’in özel haberine göre, üretici firma Lockheed Martin, F-35’in “benzersiz” bir modelini, tam da İran’a hava saldırısının gündemde olduğu bu dönemde İsrail’e satmayı teklif etti. 2012’ye kadar 25 uçak Tel Aviv’e teslim edilecek. ABD, yapılan değişikliklere rağmen uçağı İsrail’e diğer ortaklarıyla aynı fiyata, tanesi 200 milyon dolara satacak.  Ancak Reuters, ikinci bir haberinde, önce kendilerine bilgi veren aynı Pentagon yetkilisi Jon Schreiber’in, yazılımın “ABD dışında kimseye verilmeyeceğini” söylediğini duyurdu.

İran ile yarış

İsrail, F-35’lerin satış önceliği listesinde, ABD ve İngiltere’nin ardından üçüncü sırada. Bu teklifi de kabul etmezse diğer ortaklar öncelik kazanacak. İsrailli şahinler, İran’ın Rusya’dan S-300 füze sistemlerini teslim almadan bu uçaklara kavuşmak istiyor. İran, teslimatı geciktiren Moskova’yı uluslararası kurumlara şikayet edebileceğini dün duyurdu.

NATO uçağını vuramaz

ABD, radara yakalanmayan tek motorlu F-35’leri, Türkiye, İngiltere, İtalya, Hollanda, Kanada, Avustralya, Danimarka ve Norveç’in mali katkılarıyla geliştiriyor. Ankara, hem avcı, hem de bombardıman amacıyla kullanılabilen uçağın yazılım kodlarını ABD’den istediğinde ret yanıtı almıştı. Bu kodlar olmadığı taktirde uçaklar, NATO üyesi ülkelere ait hedeflere kilitlenemiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle