GeriDünya Alzheköy
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alzheköy

Alzheköy

Fransa’da, Alzheimer hastalarını bir huzurevi binasına kapatmak yerine, onların son yıllarını güvenli ve geniş bir alanda çok daha özgürce geçirmeleri amacıyla İspanya sınırında, sırf onların ‘yaşayacağı’ bir köy tasarlandı.

FRANSA Alzheimer Derneği, Alzheimer hastalığından mustarip insanlar için özel tasarlanmış bir köy için harekete geçti. Köy, Alzheimer hastalığı olanların daha mutlu bir hayat geçirmesi üzere tasarlandı. Fransa’nın İspanya sınırına yakın Dax bölgesinde inşası halen süren köyde toplam 120 hasta kalacak. Köyde aynı zamanda bakıcılar, gönüllüler ve bilim insanları hizmet verecek; süpermarket, kuaför, spor merkezi, lokanta ve kütüphane olacak. İkamet edenlerin güvenliğinin sağlanması için bölge duvarlarla çevrelenecek. Buradaki amaç, bir huzurevi binasında tutmak yerine Alzheimer hastalarına çok daha geniş hareket imkânı sunan bir yer oluşturmak. Fransa Alzheimer Derneği’nin başkanı Françoise Diris, projeyi, “Hastaların endişesinin azalacağını ve mutlu olacaklarını umuyoruz. Aynısı personel için de geçerli” diyerek özetledi.

Diris, Alzheimer hastalarının ailelerinin de ebeveynlerini huzurevi yerine bu köye bırakırken çok daha az suçluluk duyacaklarını düşündüğünü ifade etti. Köyün, Hollanda’daki bir örnek alınarak oluşturulduğu ifade edildi.

Alzheköy
İspanya sınırına yakın Dax bölgesinde inşası halen süren Alzheimer köyünde bakıcılar, gönüllüler ve bilim insanları hizmet verecek; süpermarket, kuaför, spor merkezi, lokanta ve kütüphane olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle