GeriDünya Alzheimer için aşı geliştirildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alzheimer için aşı geliştirildi

Bilimadamlarının geliştirip fareler üzerinde denediği aşı, Alzheimer'in yol açtığı davranış bozukluklarını azaltırken, hastalığın tedavisinde yeni umut oldu. Nature dergisinde yer alan habere göre, İngiliz, Kanada ve Amerikalı bilimadamlarının ayrı ayrı yaptıkları çalışmalarla geliştirilen bu aşı, en azından, bilinç ve benliğin tamamen yitirilmesinin önlenebileceğini gösterdi.

Bilimadamları aşının, Alzheimer hastalığına yol açan amiloid maddesini genç farelerin beyninde yok ettiğini, yaşlı farelerde ise bu maddenin beyinlerinde daha fazla birikmesini önlediğini açıkladılar. Buna paralel olarak aşının, hasta farelerin ş'ğrenme ve davranış yeteneğini de düzelttiği gş'zlendi. Bilim adamları, aşının sadece beyinde oluşan amiloidleri temizlemekle kalmayıp, davranış bozukluklarını da düzelttiğine değinerek, geliştirilen aşının, Alzheimer'in yol açtığı kliniksel bunamayı tedavi edeceğine dikkat çektiler.

Çalışmaları değerlendiren Cardiff Üniversitesi araştırmacılarından Paul Chapman, ‘‘varılan sonuç çok önemli. Aşının, bilinç ve benlik kaybını engelleyebildiği ortaya çıktı’’ diye konuştu.

Aşıyla ilgili araştırmaları yürüten bilimadamları, ileride aşının başka ilaçlarla birlikte kullanılabileceğini de açıkladı.

Su labirenti testi

AŞININ etkilerinin belirlenebilmesi için, genetik mühendisliğiyle Alzheimerli olarak yetiştirilen farelere, yeni geliştirilen su labirenti testi uygulandı. Edinburgh Üniversitesi tarafından geliştirilen test şöyle yapıldı: Fareler, su dolu labirente kondu. Sudan çıkmak isteyen farelerin kullandığı kapının yeri, her seferinde değiştirildi. Beyinlerindeki amiloid oranı yüksek Alzheimer hastası fareler, kapının yeri değiştirildikçe şaşırdılar ve sudan çıkamadılar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle