GeriDünya Altın kubbeli türbeyi bombaladılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın kubbeli türbeyi bombaladılar

Altın kubbeli türbeyi bombaladılar
refid:3972604 ilişkili resim dosyası

Irak'ın Samarra kentindeki altın kübbeli türbeye bombalı saldırıdan sonra Bağdat'ta ve Basra'da da Sünnilerin camileri saldırıların hedefi oldu.

Protesto gösterilerine yol açan Şii türbesine düzenlenen saldırıdan sonra bazı Şii liderler itidal çağrısında bulunurken, başkentte ve Bağdat'ta en az 6 Sünni camiine Şii militanlar tarafından saldırı düzenlendiği haber verildi.

Basra'da ayrıca bir Sünni partisinin muhafızlarıyla Şii milisler arasında silahlı çatışma çıktığı kaydedildi. Ülkede Şii ve Sünniler arasında başka çatışmaların çıkmasının engellenmesi için bazı bölgelere güvenlik gücü takviyesi yapıldığı belirtiliyor.

Önde gelen Sünni grupların da kınadığı Şii türbesine saldırının mezhep çatışmalarını tırmandırmasından endişe ediliyor.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani de türbeye saldırıyı kınayarak, itidal çağrısında bulundu.

Altın kubbeli türbeyi bombaladılar
Türbenin ünlü altın kubbesi yıkıldı.


Saldırının 15 aralık seçimlerinden sonra ulusal birlik hükümeti kurulması yönündeki görüşmeleri baltalamak için planlandığını söyleyen Talabani, dini ve siyasi liderlere saldırılara karşı seslerini güçlü çıkarmaları çağrısında bulundu.

Radikal Şii lider Mukteda Sadr ise türbeye saldırıyı kınayarak intikam yemini etti.

Sadr, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, saldırıyı kınamak ve protesto etmekle kalmayıp sorumlulara karşı harekete geçeceklerini söyleyerek, “Eğer Irak hükümeti, halkı koruma görevini yerine getirmezse biz bunu yapmaya hazırız” dedi.

Bu arada, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Irak'taki önde gelen Şii türbesine düzenlenen saldırıyı kınadı ve bütün tarafların misilleme saldırılarından kaçınmaları çağrısında bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle