Dünya Haberleri

DÜNYA

  Altı milin bedeli

  Yorgo KIRBAKİ ATİNA
  16.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İki yıl önce Hürriyet’e verdiği röportajla Atina’da olay yaratan Yunan Savunma Bakanı Spilios Spiliotopulos "Hava sahasını 6 mil yaparız" manşetinin bedelini koltuğuyla ödedi. Kabine değişikliğinde görevden alınan bakanın bu demeci, en büyük başarısızlığı sayılıyor.

  YUNANİSTAN’daki kabine değişikliği çerçevesinde görevden alınan Savunma Bakanı Spilios Spiliotopulos’un, kabine dışında kaldığını yeni Bakanlar Kurulu’nun açıklanmasından sadece iki saat önce Başbakan Konstantin Karamanlis’ten öğrendiği ortaya çıktı. Spiliotopulos dün yeni bakan Evangelos Meimarakis’e görevi devir teslim töreninde belli etmemeye çalıştı ama yakın çevresine göre, koltuğundan olmasından son derece rahatsız.

  Yunan basınına göre, Spiliotopulos 2 yıllık savunma bakanlığı döneminde şu "hataları" yaptı:

  2004’te, o dönemde Hürriyet’in Atina Temsilcisi olan Nur Batur’a verdiği demeçte Yunan hava sahasının genişliğini müzakere konusu gibi ortaya atarak büyük çalkantılara neden oldu. Yunanistan’ın hava sahasını 10 milden 6 mile çekebileceğini ilk kez söyleyen Spiliotopulos şöyle diyordu:

  "Genellikle karasuları 6 milse hava sahası da 6 mildir deniyor. Ama 1931 yılında Yunan hava sahası 10 mile çıkartılmış, teknik nedenlerle düşman uçaklarına karşı 4 millik hazırlık imkanımız olsun diye genişletilmiş. Bu ulusal bir yasa. 9’a veya 6’ya dönebiliriz. Geçmişte (Karasularını 12 mile çıkartırsan bu savaş sebebidir) demek yanlış oldu. Artık 2004 yılındayız. Kuvvet kullanmaya gerek yok." Atina’da büyük gürültü yaratan bu sözler üzerine Spiliotopulos, ortada band kaydı olduğu halde söylediklerini yalanlamıştı.

  Önceki hükümet döneminde silah satın alımında usulsüzlükler yapıldığını ileri sürdü. Ancak, parlamento araştırma komisyonu hiçbir suç unsuru bulmadı. Bu yüzden Yunanistan’ın Rusya ve Fransa ile ilişkileri zarar gördü.

  Gazetecilerle sürekli çekişme halinde oldu. Adi bir hırsızın askeri bir birlikten Hummer tipi askeri cip çalması olayında amatörce davrandı".

  DORA SÖZÜ

  Yunanistan’ın yeni dışişleri bakanı Dora Bakoyani, devir teslim töreninde Kıbrıs sorunu ve Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesine öncelik vereceğini söyledi. Yunan dışişlerindeki değişiklikten rahatsız olduğu söylenen Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos yazılı açıklamasında önce görevi devreden Petros Molivyatis’e methiyeler yağdırdı, ardından da "Kıbrıs konusunda vardığımız anlaşma temelinde yakın işbirliğimizin Bayan Bakoyani ile de devam edeceğine eminiz" dedi. Bakoyani, Atina Belediye başkanı olduğu dönemde Annan planına destek çıkmıştı.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı