GeriDünya Alpogan: Rumlar ancak çözümden sonra tanınır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alpogan: Rumlar ancak çözümden sonra tanınır

MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanımasının sadece Kıbrıs sorununun çözümü ile mümkün olabileceğini belirtti.

Alpogan, Yunan Elefteros Tipos gazetesine verdiği demeçte ‘Önümüzdeki ay kıbrıs bandıralı bir gemi bir Türk limanına gelirse Ankara’nın tepkisi ne olacak?’ sorusuna ‘Türkiye limanlar ve uçaklar dahil her türlü sınırlamanın tüm ilgili taraflarca eş zamanlı kalkabileceğine inanıyor’ cevabını verdi.

‘Atina’da Türk hükümetinin pekçok dış politika konusunda askerlerden gelen baskılarla karşı karşıya kaldığı inancı var. Bu doğru mu?’ sorusunu da ‘Türkiye’nin direk AB üyeliğine doğru yürüyen bir ülke olması, bu sorunun içeriksizliğini gösteriyor’ diye yanıtlayan Alpogan, Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis’in önümüzdeki dönemde muhtemel Ankara ziyareti sırasında, Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis’in ziyaretinde olduğu gibi Ege’de kriz çıkması ihtimali bulunup bulunmadığı sorusunu ise şöyle yanıtladı: ‘Bu bazı Yunanlı balıkçıların davranışına bağlı. Molivyatis’in ziyareti sırasında yaşananlara Yunanlı balıkçılar sebep oldu’.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle