GeriDünya Almanya'ya Muhlis ihtarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'ya Muhlis ihtarı

Geçtiğimiz kasım ayında büyük bir gürültüyle sınır dışı edilip Türkiye'ye gönderilen 14 yaşındaki Türk genci Muhlis Arı olayı, Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nca hazırlanan insan hakları raporuna girdi.

Raporda Almanya'nın yabancıları sınırdışı uygulamaları insan hakları ihlali olarak eleştirildi ve Muhlis Arı olayı buna örnek gösterildi. İşlediği 60 suçtan dolayı Muhlis Arı'nın sınırdışı edilmesi kararını veren Bavyera İçişleri Bakanı Günther Beckstein, Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın insan hakları raporuna sert tepki gösterdi. ‘‘Muhlis olayının insan hakları raporunda ne işi var’’ diyen Beckstein, Amerika'da da yabancı suçluların idama varıncaya kadar çok ağır cezalara çarptırıldığını vurguladı.

Türk genci Muhlis Arı hakkında 60 suç işlediği gerekçesiyle anne babasıyla birlikte sınırdışı kararı verilmişti. 14 yaşına girdikten sonra yeniden suç işleyen Muhlis Arı'nın oturma izni uzatılmamış, böylece anne babasından ayrı Türkiye'ye gönderilmesinin yolu açılmıştı. Almanya'daki genel seçimlerde partilerin seçim propagandası haline dönüşen Muhlis Arı seçimlerden kısa bir süre sonra da polis ve çok sayıda gazeteci eşliğinde Türkiye'ye gönderilmişti.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın insan hakları raporunda Bavyera'nın Boşnak mültecilerin geri gönderilmesinde izlediği katı tutum da eleştirildi. Bavyera İçişleri Bakanı Beckstein, eyaletinin 60 bin Boşnak mülteci aldığını, Bunun Amerika'ya kıyasla 3 kat fazla olduğunu söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle