Dünya Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Erdmann'dan çarpıcı açıklama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Erdmann'dan çarpıcı açıklama

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Erdmann'dan çarpıcı açıklama

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret edilmesi ile ilgili, "Alman Hükümeti soruşturma açılmasına izin verdi. Şu an soruşturma süreci devam ediyor. Olay artık tamamen mahkemelerin inisiyatifine bırakılmış durumda. Mahkemeler kendi kuralları ve mevzuatı gereğince bu konuyu işleyeceklerdir" dedi.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann bir heyetle Almanya'dan getirilen 250'den fazla süt sığırının bulunduğu Polatlı'daki çiftlik işletmesini ziyaret etti. Ziyaret sonrası gazetecilerin sorularına cevap veren Erdmann, Alman gazeteci Jan Böhmermann'ın yazdığı şiir krizi sonrasında Dışişleri Bakanlığına çağrılıp çağrılmadığı ile ilgili soru üzerine çağrılmadığını söyledi.

Büyükelçi Erdmann, bugüne kadar kaç kere Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı sorusuna ise, "6 hafta içerisinde 3 kere çağrıldım. Bir kere de mizah konusu ile ilgili çağrıldım" diye cevap verdi. Erdmann Türkiye'deki görev süresi boyunca kaç kere Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığına yönelik soruya ise, "8 ay içerisinde 3 kere çağırıldım" karşılığını verdi.

SORUŞTURMA SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Erdmann, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ile ilgili "Cumhurbaşkanlığı, Alman Büyükelçiliği aracılığıyla bir video, bilgi, belge istedi mi?" sorusuna ise şu şekilde cevap verdi:

"Almanya Büyükelçiliğinden, benden Almanya Büyükelçisi olarak sizin saydığınız belgeler istenmedi. Ama Türk Büyükelçiliğinden, Berlin üzerinden bir şeyler istendi mi bilemem. Cuma günü takip ettiniz, Almanya Şansölyesi'nin açıklaması vardı. Alman Hükümeti soruşturma açılmasına izin verdi. Şu an soruşturma süreci devam ediyor. Olay artık tamamen mahkemelerin inisiyatifine bırakılmış durumda. Mahkemeler kendi kuralları ve mevzuatı gereğince bu konuyu işleyeceklerdir."

"TÜRK-ALMAN İLİŞKİLERİ BÖHMERMANN'DAN İBARET DEĞİLDİR"

Erdmann, "Almanya ve Türkiye'de yaptığım birçok konuşmamda Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin çok yoğun olduğundan söz ediyorum. Bu ikili ilişkilerin çok yönlü, çok çeşitli olduğunu da hep söylüyorum. Bugün bu ziyaretimle de ben tarım alanındaki bir işletmeye gelerek burada tarım alanıyla ilgili sizlerle veriler paylaşarak bu yoğunluğun tekrar altını çizmek isterim. Bu alana da önem verdiğimi ifade etmek istiyorum. Türk- Alman ilişkileri Böhmermann'dan ibaret değildir" şeklinde konuştu.

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle