GeriDünya Almanya'dan sonra İtalya da asker gönderiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'dan sonra İtalya da asker gönderiyor

Almanya'nın 3.900 askerle Afganistan operasyonuna katılacağını açıklamasının ardından Avrupa ülkeleri peşpeşe asker gönderme kararı alıyor. İtalya, bir uçak gemisi ve 2700 asker göndereceğini açıkladı. Fransa da özel birlik göndermeye hazırlanıyor.

İtalya Savunma Bakanı Antonio Martino, parlamentoda yaptığı açıklamada, İtalyan askerlerinin büyük bir bölümünün cephe gerisinde destek görevi üstleneceğini, bir grubun ise, doğrudan çatışmalara katılabilecek operasyon birliği olacağını söyledi.

İTALYANLAR ABD KOMUTASINA GİRECEK

İtalyan Savunma Bakanı, gönderecekleri askerleri doğrudan ABD komutasına vereceklerini de belirtti. Martino, operasyonun riskleri de bulunduğuna dikkat çekti.

GARİBALDİ UÇAK GEMİSİ DE GİDİYOR

İtalyan Bakan, askerlerin Garibaldi uçak gemisiyle bölgeye ulaşacağını söyledi. Bakan'ın açıklamasına göre, Garibaldi uçak gemisinde pist ihtiyacı duymadan havalanıp inebilen Harrier uçakları, savaş helikopterleri, nakliye ve tanker uçaklar bulunacak. Uçak gemisinde ayrıca, insani yardım amaçlı 1000 İtalyan askeri de yer alacak.

FRANSA: BİZ DE GÖNDERİRİZ

Bu arada, Almanya ve İtalya'nın ardından Fransa da Afganistan operasyonuna asker göndererek katılmak istediğini duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, ülkesinin Afganistan'a özel birlikler gönderebileceğini söyledi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle