GeriDünya Almanya'dan Türkiye ile ilişkileri daha da gerecek karar!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  20
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'dan Türkiye ile ilişkileri daha da gerecek karar!

Almanya'dan Türkiye ile ilişkileri daha da gerecek karar!

Federal Almanya Savcılığı, Türkiye'nin Almanya’da "FETÖ aleyhine casusluk yaptığı" iddiaları üzerine, Ankara-Berlin arasındaki krizi daha da derinleştirecek bir karar aldı.

Federal Savcılık, Almanya'da FETÖ'cüler hakkında casusluk yapıldığı şüphesi üzerine, MİT'in 'bildirilmeyen' mensuplarına karşı soruşturma başlattığını açıkladı.

Federal Savcılık sözcüsü Frauke Köhler, soruşturmanın akıbetinin Alman istihbaratının elindeki delillere bağlı olduğunu söyledi.

"İSTİHBARAT GÖREVLİSİNİ BİZE BİLDİRMEK ZORUNDA"

Öte yandan Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, MİT’in Almanya’da "FETÖ aleyhine casusluk yaptığı" iddialarının ardından “Alman toprakları üzerinde casusluk yapmak suç teşkil eder ve biz buna tahammül edemeyiz” diye açıklama yaptı.

Maiziere şunları söyledi: “Bu tür casusluk aktivitelerini Alman istihbaratı takip ediyor. Bunun sonuçları var. Her ülke bizim ülkemize gönderdiği istihbarat görevlisini bize bildirmek zorunda. Büyükelçiliklerde bildirilenin dışında görev yapanlar oturma iznini kaybeder. Eğer suç unsuru varsa, savcılık devreye girer. Bu listeyi tek tek incelemek lazım. Türkiye’de sevilmeyen insanların Türkiye’ye gitmekten korkmaları kabul edilemez. Bu, Türkiye, Almanya ilişkilerinin geleceği olamaz.”

Süddeutsche Zeitung gazetesindeki habere göre, Almanya terörist takibinde yabancı ülkelerin kendi vatandaşlarını gözlemlemesini kabul ediyor. Ancak Almanya’da yaşayan yabancıların temel haklarının korunması gibi durumlarda bunu casusluk suçu sayıyor.

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin NDR ve WDR kanallarıyla birlikte yürüttüğü araştırma sonucunda hazırlanan haberde, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın FETÖ yapılanması ile bağlantı içinde olduğu iddia edilen Türklerin isimlerini Alman dış istihbarat teşkilatı BND'ye ilettiği ileri sürülmüştü. Haberde FETÖ yapılanmasına yakın isimlerin bulunduğu 300 kişilik listede okul, dernek ve diğer kuruluşların isimlerinin de yer aldığı belirtilmişti. Söz konusu haberde isimlerin yanı sıra söz konusu kişilere dair adres, telefon numarası gibi bilgilerle bu kişilere ait fotoğrafların da bulunduğu iddia edilmişti.

Almanya’nın Aşağı Saksonya ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletleri ise listede isimleri bulunan Türkleri “Türkiye’ye gitmeniz tehlikeli” diye uyardığını açıkladı. Aşağı Saksonya İçişleri Bakanı Boris Pistorius, “Türk istihbaratının burada yaşayan insanları takibe alması ne tahammül edilir ne de kabul edilir. Bizim bu insanları tehlikeye karşı uyarmak borcumuz” dedi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle