Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya’dan İncirlik talebi

  Celal ÖZCAN / BERLİN
  25.04.2016 - 20:04 | Son Güncelleme:

  ALMANYA’nın terör örgütü IŞİD ile mücadele kapsamında Adana’daki İncirlik’te konuşlandırdığı Tornado uçakları için ayrı bir üs planladığı iddia edildi.

  Spiegelonline’a göre Almanya, IŞİD ile mücadele çerçevesinde İncirlik’e Tornado uçakları ve 200 kadar Alman askeri konuşlandırmıştı. Recce kameralı Tornado uçakları, Suriye ve Irak üzerinde her gün keşif uçuşları yaparak, terör kampları üzerinde gündüzleri yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla geceleri ise ısıya duyarlı kızılötesi kameralarla veri topluyor. Almanya, IŞİD’le mücadelenin daha uzun süreceğini hesaplıyor ve şimdi Tornado uçakları için ayrı bir üs inşaası planlıyor. Buna göre, İncirlik Üssü’nde Tornadolar ve yakıt ikmal uçakları için ayrı sabit bir yer inşa edilecek. Alman askerinin Türkiye’de uzun vadeli konuşlandırılması için Ankara’yla müzakere yürütüldüğü de belirtildi.

  65 MİLYON EURO

  Projenin maliyeti 65 milyon Euro. 15 milyon Eurosu Tornadolar ve yakıt ikmal uçakları için pist inşaasına gidecek. 34 milyon Euro’ya 400 askerin kalacağı koğuşlar inşa edilecek. Alman askerleri için cafe ve spor tesisi inşaasına 4.5 milyon Euro harcanacak. Bütçenin en büyük payı ise tam donanımlı hava savaşı idare merkezine ayrıldı. Komuta merkezi 34 milyon Euro’ya malolacak. Projenin büyük bölümü 2017 yazında tamamlanacak.

  Etiketler: Almanya , incirlik üssü , talep
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı