GeriDünya Almanya'dan 3 bin 900 asker
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'dan 3 bin 900 asker

Alman Başbakan Schröder, ABD'nin asker istediğini açıkladı. Schröder, 3 bin 900 Alman askerinin gönderileceğini söylerken görev konusunda ayrıntı vermedi. Askeri destek, panzer, gemi ve uçak takviyesini de içeriyor.

Afganistan'da askeri operasyonları sürdüren ABD'nin Almanya'dan resmen askeri katkı talebinde bulunduğu açıklandı.

ABD'nin talebi çerçevesinde 3 bin 900 civarında askerin görev almasının beklendiği de belirtildi. Ancak ABD'nin Alman askerlerin kara ve hava saldırılarında görev alma talebinde bulunmadığı görüşü de özellikle vurgulandı.

PANZER, UÇAK VE GEMİ İSTEDİ

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, dün başkent Berlin'de yaptığı basın toplantısında, ABD'nin önceki gün resmen başvurarak askeri destek talebinde bulunduğunu açıkladı.

Schröder, bu talepler arasında kimyasal, biyolojik ve atomlu silahlara karşı kullanılacak Fuchs tipi panzerlerin, yaralılar, personel ve mühimmat taşınmasında kullanılacak uçakların, özel güçlerin ve gemilerin korunması ve deniz sahanlığında kontrolün sağlanması için kullanılacak gemilerin yer aldığını söyledi.

Schröder, ABD'nin talebi çerçevesinde yaklaşık 3 bin 900 askerin görev alacağına da işaret etti. Fuchs tipi panzerlerde 800, yaralıları taşımada 250, özel güçte 100, personel ve mühimmat taşınmasında 500 ve gemilerde de bin 800 askerin görev almasından hareket edildiği açıklandı.

GÖREVİN İÇERİĞİ AÇIKLANMADI

Gerhard Schröder,
ABD'nin, şu aşamada Almanya'dan sadece ‘‘görev almak için askerleri hazır bulundurma’’ talebinde bulunduğunu özellikle vurguladı. Alman askerlerin ne zaman, nerede ve ne gibi görev alacakları konusunda ise ayrıntılı bilgi vermeyeceğini söyledi.

Schröder, Bakanlar Kurulu'nun bugün yapılacak toplantısında ABD'nin talebinin olumlu karara bağlanıp, Federal Meclis'e aynı paralelde öneride bulunacaklarını belirtti.

Schröder, gerek duyulması halinde Almanların operasyonlara katılma kararını hükümetin vereceğine de dikkat çekti. Schörder, Federal Meclis'in alacağı bu kararı 'tarihi bir karar' olarak niteledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle