Dünya Haberleri

DÜNYA

  Merkel’i aradı, ‘Kabul edilemez’ dedi

  Celal ÖZCAN / BERLİN
  01.12.2017 - 13:53 | Son Güncelleme:

  Almanya’da üç liderin yeni büyük koalisyonda anlaştıkları haberinin kamuoyuna sızdırılması, SPD lideri Martin Schulz’u fena kızdırdı. Schulz, Merkel’i telefonla arayıp, “Böyle bir şey kabul edilemez” dedi.

  ALMANYA’da nasıl bir hükümet kurulacağı sorusu yılan hikayesine döndü. Genel seçimin üzerinden iki ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen yeni bir hükümet kurulamadı. CDU/CSU ve SPD liderleri, perşembe akşamı Cumhurbaşkanı Steinmeier ile bir araya gelerek, iki saat
  boyMerkel’i aradı, ‘Kabul edilemez’ dediunca büyük bir koalisyon mu, azınlık hükümeti mi yoksa erken seçim mi seçeneklerini tartıştı. Üç lider görüşme sonrası herhangi bir açıklama yapmadan ayrıldı. Cuma günü ise üç liderin büyük koalisyonda anlaştığı haberleri kamuoyuna sızdırıldı. 
  SPD lideri Martin Schulz böyle bir haberin kamuoyuna sızdırılmasına ateş püskürdü. Parti Meclisi toplantısından sonra basın toplantısı düzenleyen Schulz, tepkisini şöyle dile getirdi:
  “Bu haberin Hıristiyan Birlik çevreleri tarafından sızdırıldığı görünüyor. Biraz önce Merkel’e telefon açıp, bunun kabul edilemeyeceğini söyledim. Hıristiyan Birlik’ten bunu kimin söylediği, bununla kime zarar vermek istediği üzerine spekülasyon yapmak istemiyorum. Ama şu benim için çok açık. Kamuoyuna yanlış bilgi sızdıranlar, güveni yıkıyor. Hükümet kurmak için birçok opsiyonumuz var. Biz her opsiyonu tek tek konuşacağız. Bunu pazartesi günü parti yönetim kuruluna önereceğim.“

  GELECEK HAFTA
  Cumhurbaşkanı Steinmeier’le görüşmede konuşulanların güvene dayalı olduğunu belirten Schulz, kendisinin bu güvene sadık kalacağını söyledi. Şu anda işbaşında bir hükümet olduğunu kaydeden Schulz, “Acelemiz yok. Parti yönetim kurulu pazartesi günkü oturumunda perşembe günü başlayacak SPD kurultayına nasıl bir öneride bulunacağını müzakere edecek” dedi.
  SPD önce kendi yönetim kurulu içinde görüşmeleri değerlendirip gelecek hafta yapılacak kurultaya hükümete nasıl katılacakları konusunda bir önerge sunacak. Parti kurultayı onay verirse, büyük koalisyon için önce sondaj görüşmeleri başlayacak. Asıl koalisyon görüşmelerinin ise yeni yıldan önce başlaması beklenmiyor.

   

   

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR
  Etiketler: ALMANYA , Koalisyon , CDU , SPD
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı