GeriDünya Almanya'da üç Türk vekil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da üç Türk vekil

Almanya'daki genel seçimlerde Lale Akgün, Ekin Deligöz ve Hakkı Keskin, Federal Meclis'e girdi.

Köln kentinden Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekili adayı olan Lale Akgün, en yakın rakibi Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) aday Rolf Birtman'a yüzde 15 oranında fark atarak yeniden Federal Meclis milletvekili oldu.
  
Akgün, Köln'de yaptığı açıklamada, kendisine destek veren tüm seçmenlere ve oy kullanan Türk kökenli Alman vatandaşlarına teşekkür etti.
  
Birlik partilerinin (CDU/CSU), halka yönelik inandırıcı politika izlemediklerini, özellikle CDU Genel Başkanı Angela Merkel'in birçok konuda gaf yaptığını ifade eden Akgün, çok yoğun bir seçim mücadelesi geçirdiğini kaydetti.
  
Türkiye'nin AB politikasına da değinen Akgün, “Türkiye AB'nin tarım politikasını iyileştirecek. Çünkü AB'nin iyi bir tarım politikası yok. 3 Ekim'de müzakereler başlayacak. Türkiye, kendi üzerine düşeni yaptı” dedi.
  
Akgün, Türk ve Alman basınından da, federal hükümetin giderek düzelen yabancılar politikasını desteklemelerini istedi.
  
Federal Meclis milletvekilliğine Neu-Ulm kentinden seçilen Birlik 90/Yeşiller Partisi Milletvekili adayı Ekin Deligöz de, “Çok zor bir seçim oldu. Parti olarak kaybolmadık, oy oranımızı koruduk. Yeniden seçildiğime sevindim. Şimdi koalisyonu kurmak büyük partilere düşüyor” dedi.
  
Sol Parti'nin Berlin eyalet listesinin 4. sırasından Federal Meclis'e giren Hakkı Keskin de meclise girmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle