Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya'da terör alarmı

  ANKA
  27.08.2006 - 10:27 | Son Güncelleme:

  Almanya’da banliyö trenlerine yönelik bir terör saldırısı planlandığının ortaya çıkması, bu ülkedeki güvenlik önlemlerinin arttırılmasına yol açtı.

  Deutche Welle’nin haberine göre Alman Hükümeti, ülkedeki radikalleri kayıt altına almaya hazırlanırken, politikacılar da ülkede yaşayan Müslümanlardan işbirliği yapmasını istedi. Alman İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, özellikle ülkedeki demiryollarında güvenlik önlemlerinin ve güvenlik kameralarının sayısının arttırılması gerektiğini söyledi.

  Bagaj kontrollerinin de özel yetiştirilmiş polis köpekleriyle yapılmasının planlandığını ifade eden Schaeuble, Focus dergisine verdiği demeçte, “Güvenlik kameralarının, özellikle tren istasyonları, havalimanları, büyük cadde ve meydanlar gibi kamuya açık yerlere konulması anlamlı” diye konuştu.

  ŞÜPHELİ KAYDINDA DİN HANESİ DE OLACAK


  Schaeuble’nin, terör şüphelileri kaydedilirken, hangi dine mensup olduklarının da dosyaya işlenmesini planladığı bildirildi. Oluşturulması planlanan terörle mücadele listesine şüpheli isimlerin hangi dine mensup olduklarıyla birlikte yazılacağını belirten Schaeuble, bunun başlıca kriterlerden biri olduğunu ifade etti. Ancak Schaeuble, bunun ülkede yaşayan bütün Müslümanların şüphe altında olduğu anlamına gelmeğini de söyledi.

  Hükümet ortaklarından Hıristiyan Sosyal Birlik Genel Başkanı ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Edmund Stoiber de Almanya’daki Müslüman gruplardan radikal isimleri yetkililere bildirmelerini istedi. Stoiber, ülkedeki Müslümanlardan da radikalleri aralarından dışlamaları ve Alman yetkililerle işbirliğine gitmelerini istedi. (ANKA)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı