Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya'da SPD'nin yeni lideri Gabriel

  A.A.
  14.11.2009 - 10:04 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın Dresden kentinde yapılan Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) kurultayında Siegmar Gabriel genel başkan seçildi.

  Gabriel, 503 delegenin katıldığı oyalamada 501 geçerli oyun 472'sini alarak SPD'nin yeni genel başkanı seçildi. Gabriel, oyların yüzde 94,2'sini aldı.

  Almanya'da 27 Eylül'de yapılan genel seçimlerde ağIr oy kaybına uğrayan SPD, Dresden'de yapılan kurultayında yeni yönetimi belirlemek için toplandı.

  Gabriel, oylamadan önce yaptığı konuşmada, genel seçimlerde “sosyal demokrat cevaplar” beklenildiği dönemde tarihi bir yenilgi aldıklarını belirtti.

  Seçim sonuçlarını analiz etmenin iç çekişmeye dönüşmemesi yönünde partilileri uyaran Gabriel, SPD'nin son yıllarda iyi yapılan şeylerden ve sonradan saptadıkları ve iyi yapmadıkları ve değiştirmek istenen şeylerden kendisinin de sorumlu olduğunu kaydetti.

  Gabriel, SPD'nin hükümette bulunduğu dönemde göç yasası, sağlık politikası, tam gün okul, yenilenebilir enerji gibi konulardaki başarılara dikkat çekti.

  Partilileri birlikteliğe ve yeniden başlangıca çağıran Gabriel, SPD'nin geçmişte bugünden daha kötü krizleri geçirdiğini, SPD'nin bundan sonra daha fazla tabana inmesi gerektiğini kaydetti.

  Uyum konusuna da değinen Gabriel, göçmen kökenlilerin bu toplumun bir parçası olduklarını ifade etti.

  Bu konuda sorunların bulunduğunu, bu sorunların sosyal durumdan kaynaklandığını da işaret eden Gabriel, eğitim ve meslek eğitim konularında başarılı olunması durumunda göçmenlerin topluma katılımın da gerçekleşeceğini, gettolaşmanın ortadan kalkacağını belirtti.

  Gabriel, göçmenlerin, yabancıların ve bunların çocukları ile torunlarının partiye davet edilmesi gerektiğini kaydetti.

  SPD'nin en geç 12 ay içinde sosyal ve istihdam konularındaki sorunlara cevaplar geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Gabriel, seçimlerden sonra Almanya'da Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Hür Demokrat Parti'den (FDP) oluşan koalisyon hükümetini eleştirerek, koalisyonu “Demokratik sağ” olarak nitelendirdi.

  SPD'ye 1977 yılında üye olan 12 Aralık 1959 Goslar doğumlu Gabriel, 1999 yılında 40 yaşında Aşağı Saksonya eyaletinin başbakanı oldu. Bu görevi 2003 yılana kadar sürdüren Gabriel, 1999-2005 yılları arasında parti yönetiminde yer aldı.

  Almanya'da 2005 yılında yapılan erken seçimde milletvekili seçilerek Federal Meclis (Bundestag) üyesi olan Gabriel, 2005-2009 yılları arasında SPD ile Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ile kurulan koalisyon hükümetinde Federal Çevre Bakanı olarak görev yaptı.

  Mesleği öğretmen olan Gabriel, ilk evliliğini bir Türk ile yaptı ve bu evlilikten bir kız çocuğu bulunuyor. Gabriel şimdi diş doktoru Anke Stadle ile birlikteliğini sürdürüyor.

  SPD'ye Genel Başkan seçilen Gabriel'in hitabetinin güçlü olmasıyla dikkat çekiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı