GeriDünya Almanya'da sinirler gergin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da sinirler gergin

Almanya'da seçimlere üç gün kala kamuoyu yoklamalarında belirsizlik var. Sandıktan Başbakan Kohl mu, yoksa muhalefetteki SPD'nin adayı Schröder mi çıkacak belli değil. Ancak kesin olan birşey var: Almanya'yı yine bir koalisyon yönetecek.

Kısa bir süre öncesine kadar, Başbakan Helmut Kohl'ü 16 yıllık koltuğundan indirecek adam gözüyle bakılan Gerhard Schröder, seçimlere üç gün kala iktidar hedefinden çark etmeye başladı. Kamuoyu yoklamaları Kohl'ün Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Schröder karşısında arayı kapattığını gösterirken Schröder, ‘Büyük koalisyonun küçük ortağı olabiliriz’ dedi.

Halen iktidarda olan Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) ile SPD'nin aynı çatı altında bir araya gelerek büyük koalisyon oluşturması uzun zamandan beri kamuoyunda tartışılıyor, ancak SPD bu formüle kesinlikle uzak duruyordu. Şimdi ise anketlerde ibrenin değişmesi nedeniyle Schröder'in de büyük koalisyon fikrine yanaştığı belirtiliyor. Son anketlere göre SPD % 41'le önde gidiyor; CDU'nun destek oranı ise % 38.

SON SÖZ DOĞUDA

SPD, CDU'nun önünde görünüyor, ancak siyasi analizciler seçimin sonucunu Almanya'nın doğu kesimindeki seçmenin belirleyeceği görüşünde. Bu nedenle de gerek Kohl gerekse Schröder kampanyanın son günlerinde özellikle doğuya ağırlık veriyor.

Almanya'nın doğusundaki işsizlik rakamları batının hemen hemen iki katı kadar. Bu nedenle de protesto oyları için potansiyel zemin oluşturuyor. Anketler, kararsız seçmen oranının batıya göre doğuda daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Seçimin kaderini belirleyecek diğer bir unsur da küçük partilerin alacağı oylar. % 5'lik ülke barajı nedeniyle seçimlerinde sadece iki büyük partinin parlamentoya giriş garantisi bulunuyor. Ancak her iki partinin de tek başına iktidara gelemeyeceği kesin. Bu nedenle üç küçük partinin elde edeceği seçim sonuçları koalisyonun kaderini belirleyecek. Anketlere göre Hür Demokratlar (FDP), Yeşiller ve Doğu Alman Komünist Partisi'nden türeyen Demokratik Sosyalizm Partisi'nin (PDS) oyları baraj cıvarında dolaşıyor. Yani meclisteki oy dağılımına göre ya CDU-FDP koalisyonu devam edecek, ya da SPD ile Yeşiller ortaklık kuracak. Küçük partiler meclise giremediği takdirde CDU-SPD arasında ‘Büyük Koalisyon’ kurulması da söz konusu. Kohl, bu formülü kesinlikle dışlıyor, ancak partisi büyük koalisyona sıcak bakıyor.

Bayan Kohl: Kocam fil gibidir

Meğer Almanya Başbakanı Helmut Kohl de çapkınmış! Kohl'ün 38 yıllık eşi Hannelore Kohl (üstte), kocasının gençliğinde çapkınlık yaptığını haftalık Bunte Dergisi'ne anlattı. Ancak Kohl'ün, çapkınlığının düzmece olduğu Hannelore Kohl'un açıklamalarından ortaya çıktı. 15 yaşındayken dans dersinde, o zamanlar 18 yaşında olan Helmut Kohl ile tanıştığını, ardından düzenli şekilde mektuplaştıklarını anlatan 65 yaşındaki Hannelore, öğrenci olarak bulunduğu Paris'te Helmut ile buluştuğunu anlattı. Bir bistroda arkadaşlarıyla eğlenmekte olan Helmut'un, en geç 20 dakika içinde bir Fransız kızını tavlamak üzere iddia ortaya attığını anlatan Hannelore, ‘‘Helmut 20 dakika sonra kolunda bir Fransız kızıyla bistroya girdi. Ama o kız bendim’’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle