GeriDünya Almanya'da Seehofer parti başkanı oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da Seehofer parti başkanı oldu

Almanya Tarım Bakanı Horst Seehofer, Bavyera eyaletinde yaklaşık 1 ay önce yapılan eyalet meclisi seçimlerinde başarısızlığa uğradığı için istifa eden Erwin Huber'in yerine Hristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin (CSU) genel başkanlığına seçildi.

Seehofer, CSU tarafından bugün Münih kentinde düzenlenen olağanüstü parti kurultayında 870 delegeden 786'sının oyunu alarak, yüzde 90,3'lük oy oranıyla parti genel başkanlığına getirildi.

Bavyera eyaletindeki seçim sonuçlarından sonra Hür Demokrat Parti'yle (FDP) koalisyon hükümeti kurulması konusunda anlaşma sağlayan Seehofer'in, 27 Ekim Pazartesi günü Bavyera eyalet meclisinde eyaletin başbakanlığına seçilmesi bekleniyor.

Bavyera Eyaleti Başbakanı Günther Beckstein da partisinin seçimlerde aldığı sonuç üzerine görevinden ayrılmıştı. Eyalet meclisi seçimlerinde 46 yıldan bu yana ilk kez yüzde 50'nin altında oy alan CSU partisi, bu nedenle iktidarı da başka bir partiyle paylaşmak zorunda kalmıştı.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) Genel Sekreteri Ronald Pofalla Seehofer'i, Bavyera'daki kardeş parti konumundaki CSU'nun genel başkanlığına seçilmesinden dolayı kutladı.

Pofalla, bu konuda yaptığı yazılı açıklamada, CSU parti kurultayının Seehofer'e büyük destek vererek birlik içinde olduğunu gösterdiğini belirterek, Seehofer'in Bavyera'yı ve tüm Almanya'yı daha iyi bir geleceğe götüreceğine emin olduğunu kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle