Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya’da Müslümanlar terörü protesto edecek

  Deutsche Welle Türkçe
  14.06.2017 - 10:09 | Son Güncelleme:

  Almanya’daki Müslümanların, cumartesi günü Köln’de radikal İslamcı terörü protesto için ‘Barış Yürüyüşü’ düzenlemeyi planlanıyor. Gösteri, Alman siyasetçiler tarafından da memnuniyetle karşılandı.

  Almanya’da Müslümanlar terörü protesto edecek
  İSLAM konusunda uzman Lamya Kaddor ile barış aktivisti Tarek Mohamed tarafından düzenlenen gösteri, Müslümanların teröre ve şiddete karşı olduğunu göstermeyi hedefliyor. Gösteri için yapılan çağrıda, radikal İslamcı terör saldırılarına işaret edilerek “Burada suistimal edilen, lekelenen, olumsuz duruma düşürülen, kabul görmeyen bizim inancımız” ifadesi kullanıldı. Bu nedenle de teröristlere karşı koymanın Müslümanların yükümlülüğü olduğu belirtildi.
  Lamya Kaddor, toplumun bir parçası olan Müslümanların büyük çoğunluğunun terör ve şiddeti reddettiğini vurguladı. Köln merkezli Liberal İslam Birliği adlı derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Kaddor, Alman Haber Ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, Almanya’daki Müslümanlara ait örgütlerin şiddeti reddettiğini hatırlattı. Kaddor, “Bunun yanı sıra Londra ve Manchester’daki saldırıların, IŞİD’in masum insanları öldürdüğü İslam dünyasına yönelik terörün yaşandığı bu dönemde açık ve görünür bir şekilde barıştan yana tavır koymak ve şiddeti savunan İslamcılık ve İslamcılarla araya sınır çizmenin” önemli olduğunun altını çizdi.

  10 BİN KATILIM BEKLENİYOR

  Gösteriyi düzenleyenler Barış Yürüyüşü’ne yaklaşık 10 bin kişinin katılmasını bekliyor. Gösteriyi aralarında Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi ile Almanya Türk Toplumu Derneği’nin de bulunduğu çok sayıda kuruluş ve kişi destekliyor.
  Alman siyasetçiler de gösteriyi memnuniyetle karşıladı. Göç ve Uyumdan Sorumlu Federal Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Barış Yürüyüşü’nü memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Özoğuz, “Teröristlerin korkunç eylemlerini haklı çıkarmak için İslam’ı suistimal ettiğine” işaret ederek, “faillerin işlediği cinayetlerde bir dine atıfta bulunmaya hakkı olmadığını” vurguladı. Özoğuz, bu nedenle de “birlikte ve görünür şekilde İslam’ın adını kullanan teröristleri kınamanın iyi” olduğunu belirtti. Özoğuz Barış Yürüyüşü’nün “teröre karşı verilen açık ve kamusal bir mesaj” olduğunu kaydetti.
  Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nin Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili müstakbel Başbakanı Armin Laschet, Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann, Sol Parti Genel Başkanı Bernd Riexinger gösteriye destek veren isimler arasında bulunuyor.

  Almanya’da Müslümanlar terörü protesto edecek

  Etiketler: Protesto , müslüman
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı