GeriDünya Almanya'da istenmeyen koalisyon mu çıkacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da istenmeyen koalisyon mu çıkacak

Almanya’da seçime iki gün kala seçmenin nabzı çok ilginç bir denklem ortaya koyuyor. Anketler, sandıktan toplam yüzde 77 oy oranıyla CDU-SPD büyük koalisyonu çıkacağını gösteriyor. Seçmen oyları bu şekilde ortalandığı halde, ‘büyük koalisyon ister misiniz?’ sorusuna ‘evet’ diyenlerin oranı sadece yüzde 23.

ALMANYA’da pazar günü yapılacak erken genel seçimin ufkunda, ülke tarihinde ikinci kez ‘büyük koalisyon’ ihtimali belirirken, siyaset ve iş dünyası bu tür bir ‘zorla evliliğin’ sistemi tıkamasından endişe ediyorlar. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın reformlara ihtiyaç duyduğu bir dönemde iki rakibin kuracağı koalisyonun fazla uzun ömürlü olması beklenmiyor.

Forsa’nın anketine göre Başbakan Gerhard Schröder liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti ile Angela Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birliği’nin yüzde 77’lik toplam oy oranı, ‘büyük koalisyona’ işaret ediyor. Çünkü her iki parti de geleneksel ortaklarıyla parlamentodaki çoğunluğu tutturamıyor. CDU/CSU-FDP yüzde 48’de kalıyor; SPD-Yeşiller ise yüzde 42’de. Ancak Merkel koalisyonu, yüzde 48.5’lik mutlak çoğunluğa daha yakın görünüyor.

SPD ise partiden kopan bir grup ve eski Komünistlerin oluşturduğu Sol Parti ile anlaştığı takdirde yüzde 49 oy oranıyla koalisyon kurabiliyor. Ancak Schröder, Sol Parti’nin adayı SPD kökenli Oscar Lafontaine ile asla koalisyon kurmayacağını açıklamıştı. SPD içinde de bu partiye karşı muhalefet var.

Schröder, büyük koalisyon kurulması halinde bu ortaklıkta da yer almayıp siyaseti bırakacağını söylemişti. Bu durumda SPD Lideri Franz Müntefering’in koalisyona girmesi gündemde. Ancak Angela Merkel daha önce büyük koalisyona girmeyeceğini açıkladı; ‘Siyah-sarı koalisyona yeterli destek olmadığı takdirde otomatikman büyük koalisyon kurulacağı düşünülüyor, ancak böyle bir şey olmayacak’ dedi.

Anketler en muhtemel sonucu ‘büyük koalisyon’ olarak gösterirken, Allensbach Enstitüsü’nün yaptığı ankette, ‘büyük koalisyon ister misiniz?’ sorusuna ‘evet’ diyenlerin oranı bir haftada yüzde 36’dan yüzde 23’e düştü.

Almanya’da sadece bir kez, 1966-1969 yılları arasında büyük koalisyon hükümeti iş başında bulunmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle