Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya’da bayram coşkusu

  Ekrem SAĞIR - Temel ELCİVAN - Orhan GEDİK / DHA - AA- İHA
  01.09.2017 - 13:10 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da Müslümanlar, bayram namazı için camileri doldurdu. İzin sezonu ve iş günü olmasına rağmen pek çok yerde camiler doldu taştı.

  ALMANYA’nın Köln kentinde yaşayan Müslümanlar, sabah erken saatlerde DİTİB Merkez Camisi’ni doldurarak Kurban Bayramı namazını kıldı. Din görevlisi Emre Şimşek, bayram vaazında, yoksullara, yaşlılara, kimsesizlere, boynu büküklere, hasta ve engellilere bayram sevinci yaşatmanın ve dargınlıklar, küskünlükler ve çekişmeleri ortadan kaldırmanın önemine değindi. Kurban ibadetinin, mümini Allah’a yakınlaştıran bir ibadet olduğunu ifade eden Şimşek, toplumsal birliğe ve beraberliğe vurgu yaptı.

  Almanya’da bayram coşkusu

  Almanya’da bayram coşkusu

  KÜSSENİZ BARIŞIN

  Münih’te izin sezonu olması nedeniyle DİTİM Merkez Camisi’ne bayram namazı kılanların sayısı geçmişe göre daha azdı. Din görevlisi, bayram vaazında, “İslamiyette bir Müslümanın üç günden fazla küs durması caiz değildir. Onun için bayram vesilesiyle birbiriniz ile barışık yaşayın. Küslük var ise barışın” çağrısı yaptı.

  Almanya’da bayram coşkusu

  MÜLTECİLERİ UNUTMAYIN
  Hannover yakınlarındaki Lehrte kasabasında Lehrte Selimiye Camisi iş günü olmasına rağmen bayram sabahı doldu. Hannover Din İşleri Ataşeliğinde görevli imam Şükrü Ünlü, namaz öncesi yaptığı konuşmada, “Yurt dışında yaşayan bizlerin çok şükür pek çoğumuzun kurban kesecek maddi durumu vardır diye düşünüyorum. Yine bizden daha muhtaç durumda olduğuna inandığım son gelen mültecilere bu paylardan ayırmayı unutmayın” dedi.

  Almanya’da bayram coşkusu

  Almanya’da bayram coşkusu

  TIKABASA DOLDU
  Avrupa’nın tamamlanmış en büyük camilerinden biri olan Duisburg DİTİB Merkez Cami, bayram namazı kılmak için gelenlerle dolup taştı. Din görevlisi Salih Han, bayrama dair vaaz verdi. Caminin diğer din görevlisi Erol Bulat bayram namazını kıldırdı, ardından hutbeye çıktı. Daha sonra getirilen tekbirlerin ve yapılan dua ile bayram namazı kılındı. Namaz sonrası cami için vatandaşlar bir birleriyle bayramlaşarak, evlerinin yolunu tuttu.
  Hamburg’ta DİTİB Mescid’i Aksa Camisi’nde kılınan bayram namazının ardından cemaat birbiriyle bayramlaştı.

  Almanya’da bayram coşkusu

  NAMAZDAN SONRA İŞE
  İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşayan Müslümanlar, DİTİB’e bağlı Fittja Ulu Camisi’nde toplandı. Binin üzerinde Müslüman, bayram namazını birlikte kıldı. Fittja Ulu Camisi imamı Cihat Kullay, bayramlarda kırgın ve dargınların barışarak kırgınlıklarını geride bırakmalarının önemine işaret etti. Namazdan sonra bayramlaşan Müslümanlara, Fittja Ulu Camisi yönetimi tarafından çeşitli ikramlarda bulunuldu. Gurbette bayram yaşayan Müslümanların çoğu, iş günü olması dolayısıyla namazdan sonra işlerine gitti.

  Almanya’da bayram coşkusu

  Almanya’da bayram coşkusuAlmanya’da bayram coşkusu

   

  Etiketler: ALMANYA , AVRUPA , Bayram , Münih , Berlin , Stockholm
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı