Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya'da 76 korkusu

  Ali VARLI / BERLİN
  11.04.2016 - 11:38 | Son Güncelleme:

  Almanya, savaşmak için Suriye’ye gidip geri dönen 76 teröristin peşine düştü. Terör faaliyetlerinde bulunacaklarından şüphe duyulan bu kişiler için yakalama kararı çıkarıldı.

  Fransa ve Belçika’da IŞİD üyesi teröristlerinin terör eylemleri düzenlemesi, Almanya’daki terör saldırısı endişelerini daha da artırdı. İç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı ve diğer güvenlik birimleri, eylem yapacaklarından şüphelendikleri ve haklarında yakalama emri çıkarılmış 76 teröristin peşine düştü.

  Almanya genelinde yakalama kararı çıkarılan bu 76 kişinin büyük bölümü, Suriye ve Irak'ta IŞİD cephesinde savaşmış teröristlerden oluşuyor. İstihbarat ve güvenlik birimleri, teröristlerin ülkeye geri dönüp terör eylemlerinde bulunmalarından endişe ediyor.

  800 TERÖRİST GİTTİ

  Konuyla ilgili açıklama yapan Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen, “Alman şehirleri tıpkı Londra, Paris ve Bürüksel gibi IŞİD üyesi teröristlerin hedefinde. IŞİD, Almanya'yı ve Almanya'nın kurumlarını hedefine aldı” dedi.

  Almanya’dan Suriye ve Irak'a 2012 yılından beri IŞİD cephesinde savaşmak üzere giden teröristlerin sayısını yaklaşık 800 kişi olarak açıklayan Maassen, dönenler arasında ise 70’inin aktif olarak hâlâ terör faaliyetleri içinde bulunduğunu belirtti. Maassen, Almanya'nın terörün hedefi olmasına karşın ellerinde somut bir saldırı tehdidinin de bulunmadığını söyledi.

  HEDEFLERİNDE GENÇLER VAR

  2015 yılında Almanya’dan IŞİD cephesinde savaşmak için 150 kişinin Suriye’ye gittiği, bunların arasından 130’unun hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Maassen, radikal İslami örgütlerin Almanya'ya gelen sığınmacıları ağına düşürmek için faaliyetlerine ara vermeden sürdürdükleri uyarısında da bulundu. Özellikle anne ve babasız olarak Almanya'ya gelen küçük yaştaki sığınmacıları hedefleyen Selefi ve benzeri grupların, gençlere yardımcı olmak bahanesiyle yaklaştıkları belirtildi.

  ÜÇ MİLYON KİŞİYE KİMLİK SORULDU

  Sol Parti'nin meclise sunduğu soru önergesine cevap veren hükümet yetkilileri, 2015 yılında polisin tam 2 milyon 953 bin 844 kez herhangi bir geçerli gerekçe olmaksızın kimlik kontrolü yaptığını açıkladı. Kontrollerin büyük bölümünün sınırlarda ve hava limanlarından yapıldığı belirtilirken, ülke içinde ise geçerli bir sebep olmadan 69 binden fazla kişinin kimliği kontrol edildi. Kimlik kontrolünün ten rengi ve kökene dayanılarak yapılmasına Sol Parti sert tepki gösterdi.

   

  Etiketler: Almanya , terörist , ışid
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı