GeriDünya Almanya 'PKK'ya silah gönderildi' iddiasını yalanladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya 'PKK'ya silah gönderildi' iddiasını yalanladı

Almanya 'PKK'ya silah gönderildi' iddiasını yalanladı
refid:27268017 ilişkili resim dosyası

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Uwe Roth, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) silah yardımı yapma kararı aldıklarını, terör örgütü PKK'ya silah göndermediklerini söyledi.

Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında Roth, gazetecilerin sorularını cevapladı.

AA muhabirinin, "Bazı medya kuruluşları, Almanya'nın terör örgütü PKK'ya silah gönderdiğini öne sürdü. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?" sorusunu üzerine Roth, "Irak'a göndereceğimiz silahların bugün yola çıkacağını duyurmuştuk. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve Bagdat'taki yönetim ile silahları Peşmerge'ye göndermeyi kararlaştırdık" ifadelerini kullandı.

Irak'a gönderilen silahların kimler tarafından nasıl kullanılacağının belli olduğunu ifade eden Roth, "Konuyla ilgili farklı yorumlar yapılmaması için şunu ifade etmek istiyorum, PKK'ya silah göndermiyoruz" dedi.

"Almanya, ABD ve bazı Arap ülkelerinin IŞİD'e karşı girişimini, uluslararası hukukla uyumlu olduğu kanaatinde mi?" sorusuna yanıt veren Hükümet Sözcü Vekili Christiane Wirtz, uluslararası hukuk meşruiyeti ile hareket edilip edilmediğinin henüz kesin olarak değerlendirilemediğini kaydetti.

"Bu girişimi, uluslararası hukuka göre değerlendirmek için bütün detayları bilmemiz gerekiyor. Belki genel olarak şunu diyebilirim, ön planda olan BM Sözleşmesi'nin 51'inci maddesi. Burada ülkelerin kendini savunma hakkı değerlendiriliyor" diyen Wirtz, bütün ayrıntılar masaya konulduğunda konuyla ilgili adımların atılabileceğini söyledi.

Wirtz, ABD'nin bölgedeki girişimiyle ilgili BM Sözleşmesi'nin 51'inci maddesine işaret etmesini Almanya için temelde yanlış olmadığını sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle