GeriDünya Almanya olumsuz tutumunda ısrarlı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya olumsuz tutumunda ısrarlı

Lüksemburg'un Mondorf kentinde yapılan Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısında ilk kez ciddi olarak gelişme konusu ele alındı ve tartışmalar çoğunlukla Türkiye üzerinde yoğunlaştı. Türkiye'nin aday ülkeler arasında yer alıp almayacağı ve Fransa'nın kurulmasını önerdiği Avrupa Konferansı'na dahil edilip edilmeyeceği konusu 15 bakan arasında büyük tartışma yarattı. Toplantıda, Almanya, Türkiye'nin AB üyeliğine hazır olmadığını söylerek ilişkilerin Gümrük Birliği (GB) düzeyinde sürdürülmesini talep etti.

Almanya ve Yunanistan Avrupa Konferansı fikrine karşı çıkınca, bu iki ülkeyi ikna etmek isteyen Fransa, konferansa alınacak ülkelerle ilgili başta ortaya attığı ‘konferansa yalnız AB’ye aday ülkeler katılacak' fikrini değiştirdi. Fransa, konferansa AB'ye aday, tam üyeliğe ehil ve AB ile ortaklık anlaşması olan bütün Avrupa ülkelerinin alınmasını önerdi. Fransa, bu öneriyle üyeliğe aday ülkeleri 11 ile sınırlayan ve Türkiye'yi aralarına almayan ülkeleri ikna etmeyi amaçladı. Fransa ‘Konferansa alınmazsa Türkiye’yi kaybederiz' görüşünü savunuyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ise Türkiye-AB ilişkilerinin ortaklık anlaşması ve GB yoluyla sürdürülmesinden yana olduğunu, Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olmasına rağmen insan hakları, Kürt, Yunanistan ve Kıbrıs sorunu bulunduğunu dile getirdi. Almanya bu tutumuyla Başbakan Mesut Yılmaz'ın Bonn ziyareti öncesindeki söylemini sürdürdü.

YİNE İNSAN HAKLARI

Öte yandan,İspanya Dışişleri Bakanı Abel Matutes Türkiye'nin diğer aday ülkelerle eşit muamele görmesi ve mutlaka Avrupa Konferası içinde yer alması gerektiğini söyledi. Dünkü toplantıda Yunanistan ile Ege'de yaşanan krizin ve başta Eşber Yağmurdereli'nin tutuklanması olmak üzere insan hakları sorunun dile getirilerek AB'nin bu konularda Türkiye'ye yeni bir mesaj vermesi gerektiği bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle