Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya imamları eğitime aldı

  A.A.
  24.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın başkenti Berlin'deki camilerde görev yapan imamlara devletin işleyiş sistemi hakkında eğitim verilmeye başlandı.

  Müslüman Akademisinde bir yıl süreyle eğitim görecek olan imamlara, Alman devletinin temel işleyişi, Berlin eyaletinin yönetimi, sigorta ve eğitim sistemiyle “kültürler arası bir arada yaşam” hakkında bilgiler verilecek.

  Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Ehrhart Körting, İslamiyet'in yanı sıra bu dinin öğretildiği çevredeki toplumsal yaşamı da iyi bilen din adamlarına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

  İmamların, öğrendiklerini cemaatlerine aktarmalarının olumlu etki yaratabileceğini belirten Körting, böylelikle önyargıların da ortadan kaldırılabileceğini ve güvenlik alanında önemli katkı sağlanabileceğini kaydetti.

  Berlin eyaletinin uyum sorumlusu Günter Piening de eğitim talebinin Müslüman çevrelerden geldiğini, cemaat üyelerinin okul ve istihdam sorunlarıyla ilgili imamlardan yardım istediklerini söyledi.

  İmamlara verilmeye başlanan eğitimin Almanya Göç ve Mülteci Dairesiyle AB fonlarından maddi olarak desteklendiği kaydedildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı