GeriDünya Almanya ilk turda cumhurbaşkanı seçemedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya ilk turda cumhurbaşkanı seçemedi

Almanya ilk turda cumhurbaşkanı seçemedi
refid:15184924 ilişkili resim dosyası

Almanya’da koalisyon hükümetinin ortak Cumhurbaşkanı adayı Christian Wulff, ilk turda yeterli oy alamayınca seçim ikinci tura kaldı. Koalisyonun geleceğinin bu seçime bağlı olduğunu belirten Başbakan Angela Merkel, adayı Wulff'un seçilmesi için milletvekillerine çağrı yaptı.

Almanya Parlamento Başkanı Lammert, CDU’lu politikacının sadece 600 oy aldığını bunun seçim için yeterli olmadığını açıkladı. Cumhurbaşkanı'nın ilk turda seçilmesi için 623 oy alması gerekiyordu.
 
İktidardaki CDU ile FDP’nin ortak adayı Christian Wulff’a 600 oy çıkarken, Sosyal Demokrat ve Yeşiller'in adayı Joachim Gauck’a 499 verildi. Sosyal Demokrat ve Yeşiller'in toplam 462 oyu bulunmasına rağmen Gauck 27 oy daha fazla aldı. 1 oyun geçersiz sayıldığı seçimde Sol Parti adayı Lucretia Jochimsen de 126 oy alabildi.

Eğer Sol Parti aday göstermemiş olsaydı ve muhalefetin adayını desteklemiş olsaydı, seçimin ilk turunda Sosyal Demokrat-Yeşil aday cumhurbaşkanı seçilecekti.

Bunun üzerine yeniden seçimlere geçilmesine karar verildi. Üçüncü turun sonunda en çok oy alan aday cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle