GeriDünya Almanya ile büyük kriz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya ile büyük kriz

Başbakan Mesut Yılmaz'ın dün Financial Times’e verdiği demeçte, Almanya’nın Avrupa politikasını Hitler’in politikasına benzetmesi Bonn’un büyük tepkisine yol açtı. Kohl'ü bizzat Türkiye'nin AB'ye girişini engellemekle suçlayan Yılmaz, ‘Almanya Orta Avrupa’yı arka bahçesi gibi görüyor' dedi. Bonn ise ‘Bu bir karalamadır ve aynen sahibine iade edilir’ dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz'ın İngiliz Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ü, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girişini engellemek ve Hitler’inkiyle aynı politikaları uygulamakla suçlaması üzerine Bonn'dan sert tepki geldi. Gazetenin Yılmaz'la yapılan röportajı dün manşetten yayınlamasının ardından hiç vakit yitirmeyen Bonn, Ankara'ya şu yanıtı verdi:

‘Bu sözler Avrupa ve Almanya’nın politikasına dönük özürü olmayan bir karalamadır. Ayrıca, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine de hakarettir. Kullanılan üslup ve ardında yatan düşünce sahibine iade edilir.'

Söz konusu röportajda Yılmaz, AB'nin Doğu Avrupa'ya doğru genişleme programına öncülük eden Kohl'ün bu politikasını, Hitler'in 1930'larda Almanlara yaşam alanı oluşturmak için uyguladığı yayılmacı ‘Lebensraum-yaşam alanı’ politikasına benzetti.

Financial Times haberin yanı sıra yayınladığı mini yorumda, Almanya'nın Köln Üniversitesi'nde ekonomik ve sosyal bilimler alanında master yapan ve Alman elitiyle iyi ilişkiler içinde bulunan Yılmaz'ın, Almanlar tarafından aldatıldığını hissettiği için sert konuştuğunu yazdı.

AB AYRIMCILIK YAPIYOR

Türkiye'nin önümüzdeki hafta Londra'da başlayacak Avrupa Konferansı'na kesinlikle katılmayacağını bir kez daha yineleyen Yılmaz, Türkiye'yi tam üye adayları listesinin dışında bırakan AB ülkelerini ‘ayrımcılık’ yapmakla suçladı. Bu konuda özellikle Almanya'nın rolü olduğunu belirten Yılmaz şöyle konuştu:

‘Almanlar eski stratejilerini sürdürüyor. Onlar Lebensraum politikasına inanıyor. Almanya’nın inancına göre Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri, Avrupa açısından stratejik önem taşımaktadır ve Almanya'nın da arka bahçesidir. Onların nihai hedefi bütün bu ülkeleri hem AB hem de NATO'ya alıp, Avrupa'ya Türkiye ile Bulgaristan arasından bir sınır çekmek. Bonn'a göre Türkiye, Avrupa'ya iyi bir komşu olabilir, ancak asla AB üyesi olamaz.'

Almanya Hükümet Sözcüsü Peter Haussmann, Yılmaz'a cevaben dün yaptığı açıklamada şöyle dedi:

‘Türkiye ile Almanya arasında on yıllardır süregelmekte olan dostluk ilişkileri vardır. Zaten bu ülkede 2 milyonun üzerinde Türk insanının yaşaması da bunu göstermektedir. Bu nedenle, Türk Başbakanı’nın bu sözleri iki ülke arasındaki ilişkilerin kalitesi ile büyük bir çelişki oluşturmaktadır' dedi.

Federal Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Erdmann da bu yöndeki iddiaları sert bir dille eleştirdi. Erdmann, ‘Bu gibi iddiaların eşine rastlamak mümkün olmadığı gibi partnerler arasında, hatta dışında bunun örneği de yoktur. Eğer böyle bir açıklama yapıldıysa, bu Avrupa ve Almanya’nın politikasına dönük özürü olmayan bir karalamadır. Ayrıca, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine de hakarettir. Kullanılan üslup ve ardında yatan düşünce sahibine iade edilir' görüşünü vurguladı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle