GeriDünya Almanya füze savunma birliğini çekiyor, çünkü...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya füze savunma birliğini çekiyor, çünkü...

Almanya füze savunma birliğini çekiyor, çünkü...
refid:29828372 ilişkili resim dosyası

Almanya’nın füze savunma sistemi ve birliğini geri çekme kararı Türkiye’ye bir uyarı sinyali olarak yorumlanıyor. Hükümet ortağı SPD’nin savunma politikaları sözcüsü Rainer Arnold, gerekçelerden birinin Türkiye’nin PKK’ya yönelik tavrı olduğunu söyleyerek “Türkiye, IŞİD’e yönelik NATO stratejisine bağlı kalmıyor” iddiasında bulundu.

ALMANYA’nın Kahramanmaraş’ta konuşlu Patriot füze savunma sistemi ve birliğini çekme kararı hükümet ve muhalefet partilerinden tam destek gördü. NATO yetkilileri de Almanya’nın kararını tamamen saygıyla karşıladığını açıkladı. Almanya Patriot’u çekme kararına resmi gerekçe olarak, Suriye’den Türkiye’ye balistik füze tehdidi tehlikesinin azalmasını gösterdi. Ancak bazı kaynaklara göre Türkiye’nin terör örgütü IŞİD ile mücadele yerine terör örgütü PKK hedeflerini vurması, kararın nedenlerinden biri.
Türkiye’nin IŞİD’le eşzamanlı PKK hedeflerini vurmasıyla Almanya’da Patriotların geri çekilmesi zaten tartışılmaya başlanmıştı. Ama Angela Merkel hükümeti Türkiye’yi savunmada Patriotların sembol olarak kalmasından yanaydı. Türkiye’deki son gelişmeler Başbakan Merkel’i Türk hükümetine karşı tavır değişikliğine götürdü. Almanya aslında görev süresi 31 Ocak 2016’da dolacak olan Patriotların kalmasını uzatmayıp geri çekebilirdi. Erken karar açıklamasının nedeni Türk hükümetine sinyal olarak yorumlanıyor.

PKK’YA TAVRI YÜZÜNDEN: Alman Meclisi’nin silahlı kuvvetler raportörü Hans Peter Bartels (SPD), kararı doğru bulduğunu belirterek, “Şayet Türkiye’de Alman ordusunun kullanımı için bir temel kalmadıysa, o zaman sona erdirilmesi doğru. Bizim askerlerimiz özel amaçla orada görev yapmıyor” dedi. Frankfurter Allgemeine Gazetesi’ne göre SPD savunma uzmanı Rainer Arnold, gerekçelerden birinin Türkiye’nin PKK’ya hava operasyonları olduğunu öne sürerek “Türkiye’nin IŞİD’e yönelik NATO stratejisine bağlı kalmadığına dair bir izlenime sahibim. Bu da (Patriot) misyonunun sona erdirilmesi için ek bir neden oldu” dedi.

BAKAN SAVUNDU: Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier ise tepkileri dengelemeye çalıştı. Suriye’deki iç savaşın Türkiye’nin güney sınır bölgelerinde tehlike yarattığını belirten Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, “Türkiye’yi savunmada Almanya’nın yükümlülüğü devam ediyor” diyerek güvence verdi.

ABD DE SİSTEMİ ÇEKİYOR

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin görev süresi ekim ayında sona erecek Gaziantep’teki Patriot hava ve füze savunma birliklerinin konuşlanmasını mevcut rotasyonun sonunda yenilemeyeceğini Türkiye’ye bildirdiğini duyurdu. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti Ortak Bildirisi’nde, “İhtiyaç olduğu takdirde, ABD, Patriot unsurlarını ve personelini bir hafta içinde Türkiye’ye geri getirmeye hazırdır. ABD ayrıca, doğu Akdeniz’de ABD Donanmasının çok-rollü “Aegis” gemilerinin devamlı mevcudiyetini sürdürecektir” denildi. ABD’nin bu kararı, Almanya’nın Kahramanmaraş’ta konuşlu Patriot’larını ve birliklerini çekeceğini açıklamasının ardından geldi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle