GeriDünya Almanya’da İslam karşıtı yürüyüşe rekor katılım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  89
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da İslam karşıtı yürüyüşe rekor katılım

Almanya’da İslam karşıtı yürüyüşe rekor katılım
refid:27832806 ilişkili resim dosyası

Almanya’da ekimden beri her pazartesi göçmen ve İslam karşıtı eylem yapan 'Pegida' hareketinin Dresden’deki gösterisine katılım 17 bin 500’e ulaştı.

Kendilerine ‘Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar’ adını veren Dresden’deki Pegida gösterilerine başta 300 kişi katıldı.

İlk gösteri ekim ayı başında yapıldığında, kimse ciddiye almadı. Ancak her pazartesi Dresden’de yabancı düşmanı söylemlerle düzenlenen gösterilere katılım çığ gibi büyüdü.

Üç hafta önce 10 bin, geçen hafta 15 bin kişi yürüdü. Önceki gün Noel öncesi yapılan gösteriye katılım 17 bin 500’e ulaştı. Gerçi göstericiler Noel şarkıları okuma adı altında düzenledikleri pazartesi günkü gösteriye 20 bin kişi bekliyordu.

Almanya’da İslam karşıtı yürüyüşe rekor katılım

Kiliseler, siyasi partiler ve sanatçılar “Pegida gösterilerine katılmayın” çağrıları yaptı. Buna rağmen katılımın 2 bin 500 civarında artması siyasi parti ve yetkilileri şaşırtıyor. Pegida’nın kurucusu Lutz Bachmann, gelecek pazartesi Noel huzuru nedeniyle gösteriye ara vereceklerini, 5 Ocak pazartesi gününden itibaren tekrar devam edeceklerini açıkladı. Bonn’da Pegida yanlısı gösteriye 250, Kassel ve Würzburg’ta 200’er kişi katıldı.

Dresden’de Pegida saflarına katılım artarken, karşı gösterici sayısı düşüyor. Ülkenin güçlü iş adamlarını toplayan Almanya Sanayi Federasyonu’nun Başkanı Ulrich Grillo, Almanya’nın uzun yıllardır göçmen ülkesi olduğunu belirterek, böyle de olması gerektiğini söyledi.

Almanya’da İslam karşıtı yürüyüşe rekor katılım

Alman nüfusunun yaşlanmakta olduğunu ima eden Grillo, “göçmenler, büyüme ve refah temin ediyor” diyerek siyasetçilerden Pegida’ya karşı durmalarını istedi. Alman Hükümeti’nin Göç ve Uyumdan Sorumlu Bakanı Aydan Özoğuz, Berlin’in Pegida’nın kendi kendisine durulmasını beklememesi gerektiğini belirterek “İnsanları eğitmemiz gerekiyor. Uzun vakit alır, ancak etkisi uzun vadeli olur” dedi.

PEGİDA NEDİR?
Almanya ilk kez Pegida adını ekim ayında duydu. Pegida’nın 12 kurucusu arasında öne çıkan isim ise Lutz Bachmann. Almanya’nın göç ve uyum politikalarını eleştiriler getiren sivil hareketin başındaki Lutz Bachmann’ın sicili ise oldukça kabarık. Adam yaralamak, gasp ve hırsızlıktan sabıkalı. Bachmann şimdi ülkenin en büyük sivil hareketinin başında duruyor.

NASIL BAŞLADI?
Pegida; göçmen oranının en düşük olduğu, hatta Müslümanların neredeyse istatistiklere bile giremeyecek kadar az olduğu Dresden kentinde 300 kişiyle başladı. Kentte yaşayan göçmenlerin oranı yüzde 2 . Toplanmaları Dresden kenti ile de sınırlı değil artık. Gösterileri örgütleyen 12 kişilik ekibin aşırı sağ ile ilişkisi tespit edilemedi.

NE İSTİYORLAR?
Pegida hareketi barışçıl gösteri havası yaratıyor. Aşırı İslam örgütlerine karşı ve iltica ile sığınma yasalarının sertleşmesini talep ediyor. Radikal İslamcılara karşı olduklarını söylüyorlar. Mülteci ve sığınmacılara verilen haklardan şikâyetçiler. Almanya ve Avrupa’ya göçün durdurulmasını talep ediyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle