GeriDünya Almanya: Büyükelçi basın özgürlüğünü savundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya: Büyükelçi basın özgürlüğünü savundu

Almanya: Büyükelçi basın özgürlüğünü savundu

Almanya Dışişleri Bakanlığı: Türkiye Dışişleri'ne çağrılan Ankara büyükelçisi Martin Erdmann, Türk hükümetine basın özgürlüğünün korunması gerektiğini söyledi.

Almanya: Büyükelçi basın özgürlüğünü savundu

Almanya Dışişleri Bakanlığı, “Extra 3” programındaki hiciv videosu üzerine Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Türkiye'deki Alman Büyükelçi Martin Erdmann'ın bugün yapılan görüşmenin devamında basın ve düşünce özgürlüğünün koruması gerektiğini belirttiği açıklandı.

Martin Erdmann, geçen hafta NDR televizyonun “Extra 3” programında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hicvedildiği haber üzerine Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı. Bugün görüşmenin devamı olarak Martin Erdmann'ın, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Murat Esenli ile görüştüğü belirtildi.

Berlin'den yapılan açıklamada, Büyükelçi'nin Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmede açık bir şekilde, hukuk devleti, yargının bağımsızlığı ve temel özgürlüklerin korunması ve buna bağlı olarak basın ve düşünce özgürlüğünün, birlikte korunması gereken "değerler" olduğunu vurguladığı belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Martin Erdmann'ın geçen hafta çağrıldığı Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndaki ilk görüşmede de Almanya'da siyasi hicvin basın ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu, bu nedenle bu konuda Alman hükümetinin konu üzerine hareket etmesini gerektiren bir ihtiyaç ya da bir imkan bulunmadığını ifade ettiği belirtildi.

Martin Erdmann, geçen cuma günü diğer birçok diplomatla birlikte yargılanan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün ilk duruşmasına katılmıştı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, diplomatların duruşmaya katılmalarını sert bir dille eleştirmişti.

Almanya: Büyükelçi basın özgürlüğünü savundu

Yorumları Göster
Yorumları Gizle