GeriDünya Almanya bu yıl daha güvenli hale geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya bu yıl daha güvenli hale geldi

Almanya bu yıl daha güvenli hale geldi

Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, güvenlik birimlerinin başaralı çalışmaları sonucu 2017 yılında üç terör saldırısının önlendiğini söyledi. Bakan, Anis Amri’nin polis ve istihbarat takibindeyken saldırıyı gerçekleştirmesini ise acı bir hata olarak değerlendirdi.

BERLİN’de noel pazarına yapılan saldırının yıl dönümü dolayısıyla bir anma töreni düzenlenecek. Saldırının yapıldığı Breitscheid Meydanı’nda gerçekleşecek anmaya Başbakan Angela Merkel de katılacak. DEAŞ üyesi Anis Amri’nin 19 Aralık 2016’da TIR ile gerçekleştirdiği saldırıda 12 kişi hayatını kaybetmiş, 50 kişi de yaralanmıştı. Korkunç saldırıdan sonra Almanya’da üç terör saldırısının daha planlandığı ortaya çıktı. Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Bild am Sonntag Gazetesi’ne yaptığı açıklamada güvenlik güçlerinin üç ciddi saldırıyı önlediğini açıkladı:

17 YILDA 16 SALDIRI PLANI

“Güvenlik birimleri geçmişe oranla günümüzde daha hızlı hareket edip tehlikeleri önleyebiliyor. 2000 yılından beri güvenlik birimlerimiz 16 terör saldırı palanını ortaya çıkardı. Sadece 2017 yılında ise üç terör saldırı planı deşifre edildi. Bu saldırılar sadece düşünce seviyesinde değildi. Hazırlıkları yapılan saldırı planlarıydı. Başka ülke istihbaratlarıyla yapılan ortak çalışma sonunda saldırılar önlendi. Almanya alınan önlemlerle bu yıl daha da güvenli oldu.”
Berlin’deki saldırıyı gerçekleştiren Anis Amri ile ilgili soruşturmanın sürdüğünü de belirten bakan, saldırganın eylemi tek başına mı yoksa birilerinin yardımıyla mı gerçekleştirdiği yönündeki araştırmaların ise sürdüğünü belirtti.

‘SORUMLU BİRİMLER ORTAK HATA YAPMIŞ’
Anis Amri’nin polis ve istihbarat takibinde olmasına rağmen eylemi gerçekleştirebilmesini güvenlik birimlerinin hatası olarak değerlendiren Bakan “Federal ve eyaletteki sorumlu birimler ortak hata yapmış. Anis Amri ile ilgili tahminleri yanlış çıktı. Yapılan acı bir hatadır. İşlediği suçlar nedeniyle daha önceden sınır dışı edilebilmeliydi” dedi.

‘YAHUDİ DÜŞMANLIĞINA İZİN VERMEYİZ’
Bakan, Berlin’de yapılan gösterilerde ‘İsrail’e ölüm’ sloganlarının atılması ve İsrail bayraklarının yakılmasına da değinerek “Antisemitizmin her türlüsüyle mücadele devletin görevidir. İşlenen her Antisemitizm suçu ülkemizin utancıdır. Almanya’da Yahudi düşmanlığına izin vermeyeceğiz” dedi. Bakan, federal hükümette Antisemitizm Danışmanlığının kurulması gerektiğini de söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle