Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya Afganistan'dan asker çekti

  A.A.
  06.10.2008 - 16:13 | Son Güncelleme:

  Alman hükümeti, Afganistan'da terörizmle mücadele kapsamında hazır tutulan özel tim KSK'ye bağlı 100 askerini geri çekme kararı aldı.

  Savunma Bakanlığı sözcüsü Thomas Raabe, yaptığı açıklamada, Afganistan'da Amerikan askerleriyle birlikte terörizmle mücadele kapsamında yürütülen “Operation Enduring Freedom” misyonu için hazır tutulan Alman askerlerinin tümüyle çekileceğini bildirdi.

  Sözcü, söz konusu askerlerin hazır tutulmalarından vazgeçtiklerini, bu konuda müttefik ülkelerle de görüştüklerini söyledi.

  Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, Afganistan'da terörizmle mücadele kapsamında hazır tutulan KSK askerlerinin yıllardan bu yana görev yapmadıklarını, bu nedenle böyle bir karar aldıklarını ifade etti.

  Steinmeier, Afganistan'da NATO komutasındaki ISAF gücünde görev yapan Alman askerleri sayısının üst sınırını da 3 bin 500'den 4 bin 500'e çıkarmak istediklerini kaydetti.

  ISAF bünyesinde görev yapan Alman askerlerinin sayısının artırılması konusunda yarın önce Alman kabinesi, daha sonra da Alman meclisi karar verecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı