Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanların en büyük problemi 'Trump'

  Reuters
  05.12.2017 - 13:16 | Son Güncelleme:

  Almanya'daki Körber Vakfı tarafından yapılan bir araştırmaya göre Almanlar, ABD Başkanı Donald Trump'ı dış politikada Türkiye, Rusya ve Kuzey Kore'den daha büyük bir problem olarak görüyor.

  Araştırmaya katılanların yüzde 26'sı için dış politika kaygılarının başında mülteciler ve Almanya'nın sığınmacı akınıyla baş edebilme konusundaki kaygılar birinci sırada yer aldı.

  Trump ve ABD ile ilişkiler yüzde 19 ile Almanların dış politika endişelerinde ikinci sırayı alırken, bunu yüzde 17 ile Türkiye, yüzde 10 ile Kuzey Kore ve yüzde 8 ile Rusya ile ilişkiler izledi.

  Trump'ın Ocak ayında göreve geldikten sonra Paris iklim anlaşmasından çıkması, İran'ın nükleer programıyla ilgili uluslararası bir anlaşmadan onayını çekmesi ve Almanya'nın ticaret fazlasını ve NATO askeri ittifakına yaptığı katkıları eleştirmesi Almanları kızdırmıştı.

  Ekim ayında 1,005 seçmenle yapılan ankete göre Almanların yüzde 56'sı ABD ile ilişkiyi kötü veya çok kötü olarak nitelendirdi.

  Trump'ın davranışları, genellikle temkinli olduğu bilinen Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, bu yılın başında Berlin'in gelecekte ABD'ye güvenemeyeceğini söylemesine yol açmıştı.

  Merkel'in Avrupa'nın kendi kaderini kendi ellerine alması gerektiğini söylemesine rağmen, katılımcıların yüzde 52'si ülkenin İkinci Dünya Savaşı sonrasından dan beri izlediği itidalli davranma politikasını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

  Etiketler: Almanya , türkiye , Alman , haberler , HABER
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı