GeriDünya Almanları şok eden Türk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanları şok eden Türk

Almanya'da yürürlüğe giren Vatandaşlık Yasası'nda ilk sorun bir Türk yüzünden çıktı. 3 aylık oğlunun vatandaşlığına alındığı yazısı gelince nüfus dairesine koşan Ali Durmaz, "Türk kalsın" diye ısrar etti.


Oğluna verilen Alman vatandaşlığını istemeyen Türk mahkemeye başvurunca, Almanların kafası karıştı.  Almanya'da doğan ve anne babası yasal oturma iznine sahip her çocuğa otomatik olarak 18 yaşına kadar Alman vatandaşlığı hakkı veren yasadan yararlanmak istemeyen Türk, Almanları şok etti.

SADECE TÜRK KALSIN

Oğlu Yaşar Kartal Durmaz'ın yeni yasa dikkate alınarak otomatikman Alman vatandaşlığına alındığı yönünde bir yazı alan Ali Durmaz, hemen Nüfus Dairesi'ne başvurdu. Çocuğunun kesinlikle Alman olmasına karşı çıkan baba Ali Durmaz, Nüfus Dairesi'ndeki memuru şaşkınlığa uğrattı. ‘‘Ben oğlumun Alman vatandaşlığa geçmesini istemiyorum’’ diye direten baba, 3 aylık çocuğunun kimliğini almamak için de direndi.

Ali Durmaz, üç aylık oğlu Yaşar Kartal ile birlikte Türkiye'ye tatile gideceklerini söyleyerek memura ‘‘Biliyorsunuz, giriş-çıkışta sorun yaşamamak için oğluma bir de oturma izni lazım’’ dedi. Ancak memur, ‘‘Oğlunuz Alman vatandaşı olduğu için oturma iznine ihtiyacı yok’’ cevabını verince, Ali Durmaz çileden çıktı. ‘‘Ben oğlumun Alman vatandaşı olmasını istemiyorum. Çıkartın o zaman vatandaşlıktan, oturma iznini öyle verin’’ dedi ve Alman kimliğini almayı reddetti.

MAHKEME ÇÖZER

Görevli memur, baba Durmaz'ın bu tavrı üzerine çok şaşırdı ve Alman vatandaşlığından çıkış olmadığını ve bu konuda kendisine yardımcı olamayacağını söyledi. Diğer üç çocuğunun da Alman vatandaşı olmadığını kaydeden ve yeni doğan oğlu Yaşar Kartal'ın da Alman olmasını istemediğini sözlerine ekleyen baba Durmaz, vatandaşlık için bir başvurularının olmadığını söyledi. Ancak Alman memur, ‘‘Bu durum, sizin isteğinize bağlı değil, her şey yasayla belirli. Çocuğunuz Alman vatandaşı, onun için oturma izni veremeyiz’’ dedi. Bunun üzerine baba Durmaz, Alman vatandaşlığından çıkartılması için dava açtı. Yaşar Kartal, Alman Vesayet Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda ya Alman kalacak ya da vatandaşlıktan çıkartılacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle