Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanları bile inandıramadı

  İsmail EREL / FRANKFURT
  29.10.2003 - 01:41 | Son Güncelleme:

  Türkan Tuygun, Almanya'da kalmak için din değiştirdi, ‘‘Türkiye'de sakatlara tecavüz ediliyor’’ yalanına sığındı ve hálá oturma izni alamadı. Türkiye'de siyasi takibata uğradığını iddia eden Türkan Tuygun'un, erkek kardeşlerinin de zamanında aynı gerekçeyle Almanya'ya iltica ettiği belirtiliyor.

  Multiple skleroz (MS) hastası Türkan Tuygun (49), Türkiye'deki ekonomik koşulların zorluğunu gerekçe göstererek 1991’de Almanya'ya gitti. Tuygun, kendisi hakkında Türkiye'de ‘‘siyasi takibat’’ varmış gibi gösterip iltica başvurusunda bulundu. 1994’te başvurusu reddedilen Tuygun, bu kez farklı yöntemlere başvurdu. Yaşadığı Geislingen Kenti'ndeki yerel basına giden Tuygun, Türkiye'yi kötüledi, Hıristiyan olduğunu açıkladı. Böylece sempati toplamayı umdu. Geislinger Zeitung adlı gazeteye konuşan Tuygun, ‘‘İncil'i okudum. Doğru yolun Hıristiyanlık olduğunu öğrendim’’ dedi. Süresiz oturma izni isteyen, ancak üç aylık izinlerle Almanya'da kalabilen Tuygun, Türkiye aleyhinde olmadık iftiralarda bulundu. Tekerlekli sandalye mahkumu Tuygun'un bu iddialarına yeğeni Miyase Buz da destek verdi. ‘‘Türkiye'de sakatlara tecavüz ediliyor’’ diyen Buz'un sözleri, Alman basınında genişçe yer buldu.

  Sakatlara tecavüz yalanı

  Buz, Türkiye'de ‘‘insanlık dışı bir durumun’’ olduğunu ve Türkiye'de Tuygun gibi kişiler için bakımevi bulunmadığını iddia etti. Bu yüzden akrabasının sokaklara düşeceğini ileri süren Buz, ‘‘Bu insanlara Türkiye'de köpek gibi davranıyorlar. Çoğu sakat kullanılıyor, tecavüze uğruyor. Yardım yok, ne ev tutabilir, ne eşya alabilir. Bir Alman, Türkiye'deki durumu hayal bile edemez. Türkan Tuygun, sokakta dilenmesi gerekir ki, karnını doyurabilsin. Bunu bir çok yaşlı yapıyor’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı