Dünya Haberleri

DÜNYA

  Alman Yeşiller'in yeni yıl kazığı

  Hürriyet Haber
  03.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'ye yeni yılın ilk kazığı Almanya'dan geldi. Yeşillerin de içinde bulunduğu Gerhard Schröder hükümetinin işbaşına gelmesi ile Almanya, Türkiye ilişkileri sancılı bir döneme girdi. Bonn Hükümeti ilk iş olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı kısmi ve örtülü bir silah ambargosu başlattı. Bu arada, Rumların S-300 füzelerini Kıbrıs yerine Girit'e gönderme kararına karşılık, Almanya'nın Türkiye'den asker çekmesini istemesi ise Ankara tarafından tepki ile karşılandı.

  Ankara ile Bonn ilişkilerinde kriz yaratan silah ambargosu, Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan tüm girişimlere rağmen kaldırılamadı. Almanya ‘Türkler bizim silahlarımızla Güneydoğu’da masum Kürtleri öldürüyor' iddiasıyla ambargoyu devam ettirdi.

  Helikopter ihalesi

  Ankara'ya karşı başlatılan ambargonun mimarının ise Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile Hükümetteki Yeşiller Partisi'nin diğer üyeleri olduğu belirtildi. Savunma Bakanı Rudolf Scharping'in de Yeşillere daha önce bilinen eğilimi dolayısıyla ambargonun resmiyete dökülmesi için çaba sarfettiği kaydedildi.

  İkinci olay ise Türkiye'nin 3,5 milyar dolarlık saldırı helikopteri ihalesinde patlak verdi. Fischer ve Scharping, helikopter ihalesindeki firmalardan Fransız-Alman ortak girişimi Eurocopter'a Tiger marka saldırı helikopterinin Türkiye'ye satış izni için Almanya'nın ortak olarak onay vermeyeceğini belirtti. Bu yüzden, Eurocopter, Antalya'daki test uçuşlarını yapamadı. Bu arada Sezgin, olayı öğrenir öğrenmez harekete geçti. BAB Bakanlar Konseyi toplantısının yapıldığı Roma'da konuyu Alman meslektaşı Scharping'e açan Sezgin, Türkiye'ye bu yapılanın yanlış olduğunu belirtti. Ancak Alman Bakan olumlu yanıt vermedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı