GeriDünya Alman uçağına İncirlik rötarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman uçağına İncirlik rötarı

Alman uçağına İncirlik rötarı
refid:27040165 ilişkili resim dosyası

ALMAN Hava Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’a yardım malzemesi götürmek üzere dün yapması gereken seferi, Türkiye’nin İncirlik Hava Üssü’ne iniş izni vermemesi nedeniyle ertelendi.

Alman Hava Kuvvetleri’ne ait uçak, dün saat 08.00’de uçmaya hazırlanıyordu. Almanya, bu uçuştan 24 saat önce Türkiye’ye bilgi verdi ve İncirlik’e inme izni istedi. Alman Hava Kuvvetleri dün sabah uçuş için gazetecileri de davet etti. Ancak İncirlik’e inme izni gelmeyince uçuş ertelendi. Hava Kuvvetleri sözcüsü konuyla ilgili Hürriyet’e şu bilgiyi verdi: “Normal olarak bu tür uçuşlarda 24 saat önceden bilgi veriyor ve uçuş izni istiyoruz. 24 saat içinde de izin geliyor. Türkiye, bizden ek belge istedi. Bu nedenle uçuş gecikti. Ama uçuş iptal edilmedi, sadece gecikmiş olacak.” Alman Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jens Flossdorf da “İniş izni verilmediği ve bunun BND dinlemeleri iddiasıyla ilgili olduğu yönünde somut hiçbir bilgi yok. Bu izin tamamen teknik ve bürokratik işlemlerden kaynaklanan bir gecikme” diye konuştu. İlerleyen saatlerde ise Almanya uçağa izin çıktığını açıkladı.

DIŞİŞLERİ YALANLADI
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise Almanya askeri nakliye uçağının İncirlik Meydanı’nı kullanmasına izin verilmediğine ilişkin iddiaları yalanladı. Soru üzerine Bilgiç, şunları söyledi:

“Kuzey Irak’taki mevcut durum çerçevesinde bölgeye insani yardım taşıyan uçakların hava sahamızdan geçişleri ve ülkemizdeki havaalanlarına iniş/kalkışları için yapılan başvurular hızla ve olumlu yanıtlanarak, gerekli izinler verilmektedir. Dolayısıyla Almanya kaynaklı olarak basında yer alan Alman uçaklarına izin verilmediği yönündeki haberler gerçekleri yansıtmamaktadır. Bu tür kasıtlı ve asılsız haberler, bölgede barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması çabalarına zarar vermektedir.

Türkiye, bölgeye sağladığı kapsamlı insani yardımların yanı sıra uluslararası toplumun da insani yardım sevkini kolaylaştırıcı işbirliğini kararlılıkla sürdürecektir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle