GeriDünya Alman şirketleri ek istihdam istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman şirketleri ek istihdam istiyor

Alman şirketleri ek istihdam istiyor

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), mayıs ayı Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımladı. Anketle ilgili yapılan açıklamada, Almanya’da nisanda 111.4 puan olan istihdam barometresinin mayıs ayında 110.8 puana indiği kaydedildi.

 

ENDEKSTEKİ azalışa rağmen Alman şirketlerin ek personel almaya hevesli olduğu aktarılan açıklamada, şirketlerin çoğunluğunun iş gücünü büyütmeyi planladığı ifade edildi. İmalat ve inşaattaki çok iyi durum sayesinde, bu sektörlerdeki şirketlerin istihdam isteklerinin arttığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:
“Distribütörler de ekstra personel işe alıyor. Şirketler personelleri artırmanın yanı sıra, doldurulamayan boş pozisyonların sayısının arttığını bildirdiler. Bu doğrultuda, ankete katılan imalatçıların yüzde 15’i, hizmet sektöründeki şirketlerin yüzde 26’sı ve inşaat sektöründeki şirketlerin yüzde 9’u nitelikli işçilerin eksikliğini bir üretim kısıtlaması olarak gösterdi. Bu rakamların tümü son aylarda yükseldi.”

Ifo İstihdam Barometresi anketi, imalat, inşaat, toptan ve perakende ticaret ile hizmet sektörlerindeki işletmelerin aylık yeni istihdam beklentisini değerlendiriyor. Firmalardan gelecek 3 aya ilişkin istihdam planları hakkında rapor isteniyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle