GeriDünya Alman seçimlerinde Türk düşmanlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman seçimlerinde Türk düşmanlığı

Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ün de katıldığı Münih'teki mitingde konuşan Ekonomi Bakanı Theo Waigel, Başbakan Mesut Yılmaz'a çattı ve ‘‘Kimi seçeceğimiz Yılmaz'ı ilgilendirmez’’ dedi.

Almanya'da yarın yapılacak parlamento seçimleri öncesinde Münih'te düzenlenen mitingte Türkiye ve Türklere karşı sert bir hava esti. Başbakan Helmut Kohl'un lideri bulunduğu Hıristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) Bavyera'da iktidarda bulunan kardeş partisi Hıristiyan Sosyal Birliği'nin (CSU) düzenlediği mitingte Türkiye aleyhinde konuşmalar yapıldı. Bavreya'nın CSU'lu Başbakanı Edmund Stoiber, Almanya'daki 2.5 milyon Türkün çifte vatandaşlığa geçerek Almanya'nın homojen yapısını bozmasına izin vermeyeceklerini söyledi ve ‘Yeryüzünün sorunlu insanlarını burada entegre etmek istemiyoruz’ dedi. 20 bin kişinin katıldığı mitingte konuşan CSU lideri ve Ekonomi Bakanı Theo Waigel ise Başbakan Mesut Yılmaz'a şöyle çattı: ‘Mesut Yılmaz, Almanya'da okumuş, Almanya'yı tanıyan biri. Ben Sayın Yılmaz'ın Başbakan Kohl'ün bazı sözlerinden ve bugün Türkiye'nin AB'ye üye olmamasından dolayı düş kırıklığına uğramasını anlayışla karşılıyorum. Türkiye'nin İslam ülkelerine olan köprü vazifesinin önemini de biliyoruz. Ancak Türk Başbakanı kalkıp Almanya'da yaşayan Türklere Başbakan Kohl'ü seçmeyin çağrısında bulunuyor. Bizim kimi seçeceğimiz Yılmaz'ı hiç ilgilendirmez. Biz kendi Başbakanımızı kendimiz seçmeyi çok iyi biliriz'. 'Helmut, Helmut' sloganları arasında kürsüye çıkan Kohl, Almanların durumunun hiçbir zaman bugünkü kadar iyi olmadığını ancak refahı elden kaçırmamak için dünyaya ayak uydurmak zorunda olduklarını söyledi.

Alman Başbakan Helmut Kohl, Münih mitinginden sonra sağına eyalet Başbakanı Edmund Stoiber, soluna da Ekonomi Bakanı Theo Waigel'i alıp bira kadehi tokuşturdu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle