GeriDünya Alman Savunma Bakanı: Ürdün bizim için Konya’dan çok daha uygun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman Savunma Bakanı: Ürdün bizim için Konya’dan çok daha uygun

Alman Savunma Bakanı: Ürdün bizim için Konya’dan çok daha uygun

Almanya, İncirlik’te konuşlu asker ve keşif uçağı Tornadoları Ürdün’e taşımaya hazırlanıyor. Bakanlar kurulu toplantısı öncesi ZDF’e konuşan Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, “İncirlik’ten adım adım, kademeli taşınacağız” dedi.

TAŞINMA işleminin 2-3 ay alacağını belirten Bakan von der Leyen şunları söyledi: “Biz, Türkiye’de kalmak için çok uzun süre sabrettik. Çünkü operasyonel olarak Türkiye’den uçmak bizim için daha iyiydi. Eğer ziyaret imkanı yoksa, o zaman Ürdün’e taşınmak en doğrusu. Operasyonel olarak burası da iyi bir yer. Ama bu bizim için güç ve zaman alacak demek. Biz adım adım ve kademeli olarak taşınacağız. Önce tanker uçağı taşıyacağız. Bu, 2 veya 3 hafta sürer. Çok uzun değil. Çünkü taşınacak malzeme oldukça az. 2’nci adım Tornadoların taşınması olacak. Bu, 2-3 ay sürebilir. Çünkü uçakların yanında 250 civarında asker ve komando merkezi konteynır, hepsi beraber Ürdün’e taşınacak. Bugün müttefiklerle konuyu görüşeceğim. Elbette Ürdün ve Türkiye’yle de görüşerek bilgi vereceğim.”

NİÇİN KONYA’YA DEĞİL

Savunma Bakanı von der Leyen, İncirlik’ten Ürdün yerine niçin Konya’ya taşınmadıkları sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Bu, operatif temelde teknik olarak mümkün değil. Sadece bir tanker uçağı değil, 6 Tornado var. Bunun yanında komando merkezi konteynırın taşınması gerekiyor. Ürdün bu nedenle bizim için Konya’dan çok daha uygun.”
Bakan von der Leyen, NATO’nun aylardır perde arkasından kendilerine bu konuda çok destek çıktığını vurguladı. Türkiye’yle ikili ilişkilerin çok zor bir dönemeçten geçtiğini belirten Bakan von der Leyen, “Türkiye NATO üyesi olmasaydı, bizi daha mı iyi dinlerdi, sanmıyorum. Zor ama, NATO içinde karşılıklı tartışabiliriz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle